X
 27.12.2020 Живот

Колку јазици се зборуваат во Сибир?

Најголемиот и најретко населен дел во Азија е Сибир. Но овој регион има богата лингвистичка историја.

Во Сибир се зборуваат околу 40 јазици кои им припаѓаат на околу 10 јазични семејства, меѓу кои се индоевропско, туркиско, монголско, уралско и тунгуско. Постојат и други јазици што се зборуваат од помали групи на жители, а се уникатни за овој регион.

Во видеото во продолжение корисникот на „Јутјуб“, „Нејтивленг“, преку анимација ги претставува сите групи  јазици што се зборуваат во овој регион.


Извор: Youtube
Фото: Screenshot/Youtube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот