X
 28.07.2017 Живот

Каде би излегле доколку би копале од Македонија?

Живееме на планета која во својата внатрешност содржи магма, па патот до другиот крај на светот со помош на лопата можеби и не звучи толку лудо.

Каде ќе стигнете ако копате од Македонија, може да проверете на оваа интересна интерактивна „антипод“ мапа, што со помош на координатите ја одредува дијаметрално спротивната точка на површината на Земјата. Доволно е само да ги запишете земјата, градот, адресата или поштенскиот код каде што се наоѓате и ќе добиете точна локација на која би се нашле копајќи.

Ако копате од Македонија, тогаш ќе се најдете некаде во водите на Јужниот Тихи Океан.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот