X
 29.04.2021 Живот

Сингапур е најдобро место за живот за време на пандемијата

„Блумберг“ го прогласи Сингапур за најдобро место за живот за време на пандемијата. Оваа островска земја го замени Нов Зеланд, а причината за тоа е брзината на вакцинацијата. Според „Блумберг“, во Сингапур се вакцинирале речиси 20% од жителите. Во земјата живеат 5,7 милиони жители.

Нов Зеланд досега вакцинирал само околу 1,9% од населението. Австралија се наоѓа на третото место, а во оваа земја досега се вакцинирале околу 3,7% од жителите. Помеѓу првите десет се наоѓаат и Израел, Тајван и Јужна Кореја.

„Блумберг“ ја составува листата врз основа на повеќе фактори, како бројот на заразени лица, стапки на смртност и процент на население што било вакцинирано. Се земаат предвид и фактори за квалитетот на животот, како строгоста на мерките против ширење на заразата и здравствената грижа. Според „Блумберг“, Сингапур, Нов Зеланд и Австралија им овозможуваат на жителите квалитет на живот како оној пред пандемијата, со исклучок на можноста за меѓународно патување.


Фото: Сингапур/Pixabay

Животот во Сингапур се враќа во нормала од минатиот јуни, кога се овозможи отворање на продавниците, хотелите, кината и религиозните места со ограничен капацитет. Од ноември повторно се нудат крст, а од декември се дозволени и јавни настани со најмногу 250 луѓе. Месецов до 75% од работниците може да се вратат во канцеларија.

Последнава недела во Сингапур има просечно 29 позитивни случаи дневно, од кои повеќето се жители што се вратиле од странство и веќе се во карантин. Во Сингапур само 30 луѓе починале како последица од коронавирусот.

Автор: Кејти Ворен
Извор: insider.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот