X
 29.11.2021 Живот

Силно невреме во Турција, четири лица загинаа, повеќемина се повредени

Најмалку четири лица загинаа и повеќемина се повредени во невремето што попладнево ја погоди Турција.

Две жени ги загубија животите во истанбулските окрузи Есенјурт и Султангази, додека градежник загинал во градот Зонгулдак. Морето се прелеа и крововите беа однесени од ветерот во некои провинции во Измир, Коџаели и Бурса.

На снимките објавени на социјалните мрежи може да се види како се руши една саат-кула, како ветерот носи кровови, знаци, превртува камиони и други штети кои се нанесени.

Во продолжение можете да ја погледнете штетата од невремето.


Извор: Daily Sabah
Насловна фотографија: screenshot

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот