X
 30.03.2022 Живот

Укинување на маските и за средношколците, екскурзиите да се вратат

Комисијата за заразни болести со нови препораки за олабавување на мерките за ковид-19

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок препорача да се укине обврската за учениците од средните училишта да носат маски. Д-р Злате Мехмедовиќ, портпарол на Комисијата, рече дека втората препорака што ја даваат е да се дозволи изведување на ученички екскурзии во основните и во средните училишта.

- За наставниот и техничкиот кадар во средните училишта останува обврската да носат маски, а се укинува само за учениците - рече д-р Мехмедовиќ. 

Тој истакна дека ја следат состојбата и дека можеби следната недела ваква одлука ќе донесат и за факултетите, кои почнаа со работа со физичко присуство.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот