X
 30.06.2023 Живот

71-годишен човек ги споделува најкорисните животни лекции за младите луѓе

Пред неколку години одлучив да напишам совети кои би сакал да ги знаев порано во животот, а потоа да ги споделам со моите деца. На мое изненадување, имав повеќе да кажам отколку што мислев.

На 71-годишна возраст постигнав многу, па затоа сметам дека имам што да кажам. Еве ги најкорисните животни лекции што мислам дека сите млади луѓе треба да ги знаат.

1. Како да разговарате со луѓето: Слушањето е суперсила. Кога разговарате со некој што го сакате, прашајте го: „Има ли уште?“

2. Како да учите од луѓето: Ако сте најпаметната личност во собата, тогаш сте во погрешна просторија. Дружете се и учете од луѓе попаметни од вас. Уште подобро, најдете паметни луѓе кои нема да се согласат со вас.

3. Како да бидете интересни: Колку повеќе сте заинтересирани за другите, толку поинтересни ќе бидете вие.

4. Како да заштедите пари: Живејте што е можно поевтино кога сте млади, најмалку 6 месеци. Поседувајте што помалку. Живејте во мала соба, јадете грав и ориз. На овој начин секогаш ќе треба да ризикувате нешто во иднина и нема да се плашите од најлошото сценарио.

5. Како да ја заработите почитта: Бидете искрени за вашите грешки. Ништо не го издигнува човекот повисоко од преземањето одговорност.

6. Како да постапувате со некултурни луѓе: Однесувајте се кон нивното однесување како неволја или болест што ја имаат. Така полесно ќе имате емпатија кон нив, што може да го ублажи конфликтот.

7. Како да ја пронајдете вашата страст: Најдобар начин да започнете е да бидете експерт за една работа.

8. Како да воспитувате самоуверени деца: Зајакнете го нивното чувство за припадност во семејство.

9. Како да воспитувате паметни деца: Кога ќе постават бескрајна низа прашања: „Зошто?“, не одговарајте ги сите. Најпаметниот одговор би бил: „Не знам. Ти што мислиш“?

10. Како да трошите мудро: Изберете неколку интереси на кои можете радосно да се расфрлате. Бидете сеопфатно штедливи за да можете да се расфрлате за она што ви е страст.

11. Како да бидете издржливи: Постојат три работи што ви се потребни во животот: способност да не се откажувате од нешто додека не успеете, способност да се откажете од нешто што не функционира, доверба во другите луѓе кои ќе ви помогнат да ги разликувате овие две работи.

12. Како да бидете среќни: Несреќата доаѓа од тоа што го сакате она што го имаат другите луѓе. Среќата доаѓа од тоа што го сакате, а веќе го имате.

13. Како правилно да се извините: Изразете искрена емпатија кон другата личност, преземете одговорност и понудете решение за поправање на работите.

14. Како да носите добри одлуки: Лесниот избор се исплати во моментот, но најдобриот избор се исплаќа на крај.

15. Како да го изберете вистинскиот совет: Ваквите совети не се закон, туку се еден вид капа. Ако капата не одговара, пробајте друга.

Извор: Cnbc.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот