X
 31.10.2022 Наука

Видео покажува како се менувала Земјата од 1984 година

Најголемите промени на животната средина во историјата на планетата Земја биле забележани во последните 50 години.

Кадри направени со „Гугл ерт“ од 1984 до 2020 година ја покажуваат оваа промена. Видео составено од кадрите покажува колку се сменила планетата од 1984 година, а најдрастичните промени се резултат на климатските промени, како повлекувањето на глечерот Колумбија на Алјаска.

Се забележува и намалувањето на прашумата Амазон, која се претвора во села и фарми.


Извор: National geographic
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука