X
 01.02.2024 Живот

Месечен хороскоп за февруари 2024 година

Овен

Февруари кај овенот ја буди способноста за сочувство со другите, па ќе создаде силно пријателство со многу интересни луѓе. Со некои си ги пренесувате вашите искуства, што ќе ве придвижи малку подалеку во животот, а можеби и ќе се поврзете на работа и ќе се впуштите во заеднички проект. Во овој период ќе бидете склони кон здравствени проблеми, па не треба да претерувате со ентузијазам за нови работи. Забавете малку, барем ќе имате време да размислите за сè и нема да дејствувате импулсивно.

Енергијата што го напојува овенот полека ќе се намалува на почетокот од годината, а Месечината и нејзините фази најмногу ќе влијаат. Внимавајте на вашето здравје помеѓу младата месечина и полната месечина. Не исцрпувајте го вашето тело. Во февруари вашата способност да ги слушате и разбирате другите ќе биде многу посилна. Од друга страна, тоа може да ве натера да размислувате за целта и како се одвива вашиот живот. Иако срамежливоста не е баш типична за вас, овој месец ќе уживате да поминувате време сами.

Бик

Февруари ќе биде месец полн со работа. Мотивацијата за работа ќе се удвои кај вас, а работата ќе ви стане главна активност во овој период. Благодарение на големата доза на одлучност за работа, ќе остварувате високи финансиски приходи, што ќе ви се допадне и постојано ќе одите напред. Сепак, внимавајте да не се преоптоварувате; може да имате некој здравствен проблем. Хранете се здраво и не заборавајте да се опуштите. Вашите пријатели ќе сакаат да поминуваат време со вас овој месец, затоа не одбивајте ги.

Во февруари биковите ќе бидат немирни. Марс ќе има многу позитивно влијание врз вашата работа. Постојано ќе смислувате нови идеи, ќе сакате да одите на работа и нема да можете да престанете да размислувате за работата дури и дома. Оваа иницијатива може да го подобри вашиот однос со вашиот претпоставен.

Исто така, може да има зголемување на физичката активност, без разлика дали е спортска или интимна. Може да имате негативна перцепција за правилата и односите, па подобро размислете во што се впуштате и за последиците од вашите постапки.

Близнаци

Февруари ќе биде мрачен период за близнаците. Ќе работите напорно, а потоа нема да имате време за вашите хобија и пријатели. Ова може да влијае врз вашето ментално здравје и ќе сакате да се исклучите од другите луѓе. Ова не мора да значи нешто лошо; моментите поминати сами ќе ви дадат можност да ги разјасните чувствата, но не дозволувајте да ве зафати негативен став кон животот; може да пропуштите нешто важно. На вашето здравје ќе му одговара да поминувате време во природа, па практикувајте го тоа.

Близнаците во февруари ќе бидат склони кон депресија. Сакате да поминувате време со пријателите, а со тоа не можете да се посветите на работните обврски. Ова лошо расположение може да се одрази и на други аспекти од вашиот живот, затоа обидете се да го одвоите слободното време за да се грижите за вашата ментална благосостојба. Ќе бидете под силно влијание на Сонцето. Благодарение на Сонцето, ќе се манифестира вашата способност да воспитувате деца и да ги разбирате, и затоа ќе можете да решавате проблеми со кои можеби не сте можеле да се справите претходно.

Рак

Февруари на ракот ќе му донесе одредена самодоверба, особено на работа. Повеќе нема да се плашите да кажувате што ви се допаѓа, а што не, па претпоставените ќе почнат да ве доживуваат како еднакви. Во овој период ќе се изненадите од вашата креативност и свежи идеи на работа и во личниот живот. Затоа, искористете го ова и не плашете се да експериментирате со мебелот или дури и со вашиот стил на облекување или фризура. Донесете нова искра во вашата врска; и вашиот партнер ќе ја цени креативноста.

Февруари ќе значи успех за раковите, главно благодарение на силното влијание на Јупитер. Ќе се истакнете на работното место, а претпоставените ќе бидат презадоволни од идеите што ќе ги презентирате. Сепак, вашиот успех ќе донесе и поголема одговорност. Не плашете се да го прифатите.

Успехот во кариерата ќе се одрази и на вашиот приватен живот и работите ќе се одвиваат во најдобар ред. Искористете го овој просперитетен период и однесете го вашиот партнер некаде на патување или едноставно одморете се и одвојте време еден за друг. И двајцата го заслужувате тоа.

Лав

Во февруари лавот ќе биде многу креативен, но истовремемо и поинтровертен. Ќе имате одлични идеи во вашата глава кои ќе сакате да ги спроведете. Сепак, мора да земете предвид дека нешто ќе треба да се жртвува. Затоа, овој месец  размислете за добрите и лошите страни пред да се впуштите во нешто. Во овој период ќе се фокусирате главно на себе, а ќе ви биде тешко да се дружите.

Доколку последниот месец не се одвиваше како што очекуваа лавовите, тие ќе имаат тенденција да ризикуваат. Досега, ризикот често се исплатеше, но запомнете дека може да има катастрофални последици за вас, па треба да размислите дали вреди да го преземете.

Во февруари нема да се чувствувате како себеси. Одвојувањето од другите може да помогне. Иако ќе ви биде тешко, обидете се да поминувате што повеќе време сами и да ги организирате мислите пред да се вклучите во туѓите животи.

Девицa

Февруари кај девицата ќе ја разбуди потребата да стекне публицитет и да биде во право за сѐ. Доколку некој ви се спротивстави во овој период, може да влезете во бесмислени конфликти. Убедувањето ќе ви биде силна страна, особено на работа; но не претерувајте, тоа може да има негативно влијание врз вашите работни односи. Со пријателите одлично ќе се согласувате, но овој месец можно е да имате мали проблеми. Вашата потреба да се чувствувате слободно ќе биде посилна, затоа дајте си простор и искористете го за самообразование и релаксација.

Февруари ќе биде идеално време за девиците да ги обноват контактите со своите пријатели. Патувајте со нив или поканете ги дома. Ќе бидете многу авторитативни за вашето семејство и ќе се трудите да им го организирате животот. Тоа ќе биде непријатно за вашите деца, па колку повеќе се обидувате, толку повеќе ќе протестираат. Запомнете дека помалку е понекогаш повеќе.

Вага

Во февруари вагите ќе бидат преоптоварени со работни обврски. Од претпоставениот ќе добиете многу задачи кои нема да можете да ги направите, што ќе ви предизвика стрес. Може да се појави и несоница и главоболка, кои дефинитивно не треба да ги потценувате. Ова е знак дека треба да забавите и да ја компензирате работата со некоја релаксирачка активност. Во овој период ќе ви недостига емпатија, а сарказмот ќе ви биде силна страна. Но, подобро е да избегнувате да исмевате некого бидејќи тоа може да ви се врати.

Може да се соочите со некои проблеми на работа. Вашиот шеф веќе некое време е прилично деспотски расположен и нема да биде поинаку во наредните денови. Ќе имате проблем да се спречите да давате несоодветни коментари; сепак, треба да почекате подобра можност. Ако одлучите да се соочите со шефот, тоа може да има фатални последици за вас.

Чистењето на телото често е поврзано со полна месечина, која ќе дојде во средината на февруари. Обидете се со периодично постење. Останете хидрирани и позитивните резултати наскоро ќе дојдат.

Скорпија

Во февруари комуникацијата и преговарањето ќе бидат силата на сите скорпии. Тоа ќе го користите главно на работа, каде што ќе постигнете значаен успех. Тоа ќе биде поврзано со добра финансиска состојба, а можеби и со унапредување на работа. Но, не дозволувајте вашиот успех да ви удри во главата; може да ги поттикне вашите колеги, па дури и да ги направи ваши непријатели. Овој месец е совршен за продлабочување на односите со партнерот. Можеби е време да почнете да размислувате за преселување или за основање семејство; ѕвездите ќе бидат на ваша страна во ова.

Скорпиите во февруари ќе бидат многу успешни во однос на кариерата. Вашиот претпоставен ќе ја цени вашата работа, а вашите колеги ќе уживаат да работат со вас. Несомнено треба да се обидете да го искористите најдоброто од ова меѓусебно разбирање. Сатурн ќе ве заштити.
Патувањето ќе биде одлично дури и кога е партнерот во прашање. Претежно ќе се согласувате еден со друг, а и двајцата ќе си бидете голема поддршка. Затоа, можеби е добра идеја да патувате некаде, а во исто време да го прославите вашиот успех на работа.

Стрелец

Февруари ќе им донесе многу внатрешна сила и рамнотежа на стрелците, а тоа ќе им биде потребно овој месец. Тоа е така затоа што ќе дојдете во ситуација кога блиска личност ќе ве разочара, а вие ќе морате да се справите со тоа иако  ќе ве повреди. Од друга страна, ќе стекнете доверба во себе и ќе сфатите дека треба да ѝ простите на личноста; во спротивно, ќе заглавите во тага. Во тоа време ќе се чувствувате многу блиски со животните и природата, па обидете се да го оставите градот на некое време и испланирајте патување во природата за да вратите малку енергија.

Во февруари стрелците треба да се чуваат од завист. Колегите или соседите ќе обрнат големо внимание на сè што ќе купите или ќе добиете. Тоа дури може да предизвика вашата репутација да се влоши без воопшто да бидете вклучени. Како и да е, ќе знаете и кој е вистински пријател. Иако ваквото откритие на почетокот веројатно ќе ве повреди, ќе ви даде простор да се фокусирате на луѓето кои навистина се грижат за вас.

Јарец

Во февруари јарците ќе покажат неверојатни комуникациски вештини и емпатија. Во ова време многу ваши пријатели ќе се чувствуваат блиски со вас и ќе бараат совет од вас, па ќе станете популарна личност меѓу пријателите. Сепак, не дозволувајте поплаките и проблемите на другите да ве заморуваат. Дефинитивно помогнете им на вашите пријатели и блиски луѓе, но размислете за себе и одморете се. Најдобар начин да се опуштите ќе биде одење во сауна и читање книги со духовни теми.

Во февруари јарците ќе почувствуваат потреба да се одморат од секојдневната збрка. На некои ќе им треба слободен ден, а некои дури ќе размислуваат за патување во странство. Навистина, ќе се чувствувате подобро додека се одморате, а тоа ќе ви помогне да се подготвите за пролетта. Ќе бидете склони кон болки во грбот и зглобовите во првата половина од месецот, па затоа не треба да планирате никакви напорни активности.

Водолија

Февруари ќе биде месец на љубов за водолиите. Чувствата ќе ви бидат посилни, па поинтензивно ќе го доживувате секој момент од вашиот живот. Така можете да го искористите ова и да посветите малку време и енергија на вашиот партнер. Одете на долг викенд заедно или на одмор, или едноставно отпатувајте до некое велнес-одморалиште каде што ќе се чувствувате како да сте во рај и целосно ќе уживате во заедничките интимни моменти. Ако немате доволно финансиски средства за тоа, тогаш уживајте во романтично време дома со свеќи.

Во февруари водолиите ќе бидат грижливи благодарение на влијанието на Венера. Сепак, тоа може да биде проблем во некои ситуации. Обрнете повеќе внимание на партнерот наместо да флертувате со другите. Ако станува збор за конфликт, може да ризикувате да го изгубите поради вашето однесување. Во овој месец нема да бидете многу штедливи и ќе се почестите со купување нови работи. Обидете се да најдете самоконтрола бидејќи прекумерното трошење може да ве доведе до сериозни финансиски проблеми.

Риби

Февруари ќе биде мирен месец за рибите. Треба да се грижите за вашето здравје бидејќи ќе бидете склони да имате проблеми со дишните патишта. Најдоброто нешто што можете да направите е да прескокнете некои забавни вечери со вашите пријатели и да ги подобрите вашите навики за спиење и исхрана. Треба да го искористите овој временски период за да ги средите вашите приоритети и малку да се одморите. Социјалните вештини нема да ви бидат силна страна овој месец, па затоа треба да поминете малку време сами и можеби да прочитате некоја книга или да научите нов јазик.

Во февруари рибите ќе бидат прилично напнати. Затоа, можно е оние што ги познавате да ве избегнуваат за да избегнат конфликти, а истото треба да го направите и вие доколку сте вознемирени. Ако не направите ништо, не можете да нанесете никаква штета. Дополнително, можете да искористите време за саморазвој или релаксација. Овој месец ќе биде и одлична можност да се фокусирате на вашето здравје. Вашата состојба не беше најдобра во текот на зимата и затоа треба да се обидете да направите промени во вашиот животен стил.

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот