01.04.2020 Живот

Компанијата „Виолета“ донира хигиенски производи за Инфективна клиника во Скопје и клиниките за гинекологија и акушерство - Државна болница и „Мајка Тереза“ - Чаир

Вонредната состојба предизвикана од појавата и ширењето на коронавирусот ги зафати сите сектори, особено здравствениот, не само во регионот туку и во целиот свет.

Исто така, побарувачката за производи за хигиена стана далеку поголема од вообичаената, па затоа е важно компаниите и брендовите вклучени во производството на овие производи да ја препознаат потребата и да помогнат таму каде што е најпотребно.

Водејќи се од ова, компанијата „Виолета“ одлучи да поддржи дел од здравствените установи со тоа што ќе донира хигиенски производи од својот асортиман.

1

2

Донациите се наменети за Клиниката за инфективни болести во Државната болница во Скопје, која ќе добие резерви од течен сапун, хартиени бришачи, тоалетна хартија и медицински ролни.

Покрај тоа, донација има и за родилиштата „Мајка Тереза“ - Чаир и Клиниката за гинекологија и акушерство - Скопје, каде што покрај тоалетна хартија, хартија за раце, течен сапун и медицински ролни, ќе бидат поделени и пелени и влажни марамчиња за бебиња.

3

4

Компанијата „Виолета“ соработува со родилиштата, каде што секое новороденче добива пелени и влажни марамчиња од овој бренд.

5

Од компанијата „Виолета“ порачуваат дека е важно да имаме друштвена одговорност, но и одговорност како индивидуи бидејќи ова е ситуација кога можеме сите да придонесеме и да помогнеме. Треба да ги поддржиме нашите вистински херои што работат во здравството и секој ден се борат на фронтот, ако ништо друго да ги почитуваме мерките за безбедност и да внимаваме на себеси и на луѓето околу нас.

Живот