X
 01.04.2023 Живот

Месечен хороскоп за април 2023 година

Овен

Aприл ќе ви донесе многу емотивни искуства. Во овој период ќе бидете многу чувствителни, а хормоните ќе полудат. Доколку имате постојан партнер, ќе имате многу пријатни моменти полни со љубов, но и несогласувања, особено во планирањето на вашата заедничка иднина. Но, не треба да се грижите затоа што работите ќе се средат токму поради меѓусебната наклонетост. За тоа време кај вас ќе се разбуди и заразна смисла за хумор, па можете да очекувате пријателите да не можат да се одделат од вас.

Во април овенот ќе биде под силно влијание на моќта на Венера. Ќе бидете успешни во кариерата, главно во втората половина од месецот, уште повеќе ако работите во финансискиот сектор. Правилно ќе ги разберете потребите на клиентите и благодарение на тоа ќе добиете поени кај вашиот претпоставен. Влијанието на оваа планета ќе има влијание и врз односите со членовите на вашето семејство. Размислете за посета на роднини кои не сте ги виделе некое време. Не само што наклонетоста може да биде многу посилна од вообичаеното, туку може да ги исправите и грешките од минатото.

Бик

Овој месец бикот може да се радува на храброста што ќе ја поседува. Затоа, сега е вистинско време да ги надминете пречките што ве кочат веќе долго време. Ќе бидете и многу дружељубиви и благодарение на вашето пријатно однесување, ќе стекнете многу обожаватели. Затоа запознавајте нови луѓе и воспоставете нови контакти, можеби ќе запознаете некоја интересна личност. Исто така, ќе можете да ја продлабочите врската со себе и мислите ќе ви бидат бистри. Во исто време ќе започнат големи промени во вашиот личен живот, кои ќе ве однесат чекор понапред.

Април ќе биде месец полн со нови искуства за биковите, особено кога станува збор за саморазвојот. Конечно ќе се ослободите од негативните мисли од минатата година и ќе одлучите да започнете да градите нешто ново. Без разлика дали се работи за ментален развој или изградба на нешто материјално, ќе постигнете огромен напредок.

Овој месец ќе биде одлична можност за продлабочување на семејните односи, па затоа потрудете се што повеќе да ги вклучите најблиските во вашите активности и да покажете интерес за нивните проблеми. Без сомнение, овие разговори ќе ви помогнат подобро да ги разберете.

Близнаци

Април ќе ви донесе многу енергија и сила, кои близнаците ќе ги искористат за нивната физичка подготвеност. Но, не претерувајте уште на почеток, можеби вашето тело не е подготвено за толкав товар, а може и да се повредите. Речиси сè ќе ви биде лесно и ќе ви оди од рака, па затоа не плашете се да пробате да правите ракотворби и разни спортски активности. Слободно можете да почнете некои мали подобрувања во домот. Вашата креативност во планирањето на слободните активности ги надминува и вашите очекувања и очекувањата на вашите најблиски. Затоа, треба да ги следите и имплементирате вашите идеи; ве очекува незаборавно искуство.

Планетата Марс ќе има значајно влијание врз вас. Тоа ќе ви даде сила да размислите за вашата ситуација и да преземете иницијатива за сопствената судбина. Ова може да се види главно во однос на работата. Без разлика дали имате сопствен бизнис или работите во компанија, секогаш ќе бидете воодушевени од новите идеи. Во втората половина од месецот внимавајте на повредите на горните екстремитети.

Рак

Овој месец ќе биде мирен период за раковите. Ќе бидете склони кон настинки, па затоа треба да се одморите и да не претерувате без потреба; ништо нема да пропуштите. Напротив, имате големи шанси да смислите добра идеја која подоцна ќе можете да ја спроведете благодарение на физичката и психичката благосостојба. Во овој период ќе напредувате и финансиски, а тоа ќе го забележи и околината, па околу вас ќе бидат луѓето што ги интересираат само вашите пари. Затоа, внимавајте и немојте да имате премногу доверба.

Во текот на месецот ќе ве мачат заморот и исцрпеноста. Сепак, овој период нема да трае долго. Во средината на март работите ќе се подобрат и ќе се вратите на вообичаената рутина. Ќе продолжите да имате одлични резултати на работа.

Лав

Април ќе го поддржи темпераментот на лавот. Со голем ентузијазам ќе се впушти во сето она што ќе му излезе на пат и ќе се истакнува во сѐ. Ова може да ја вознемири вашата околина, која ќе ви завидува на успехот. Ќе се истакнете со одлични комуникациски вештини и смисла за хумор. Вашите приказни полни со ентузијазам ќе предизвикаат интерес кај луѓето, па вие ќе бидете омилени во друштвото. Во овој период може да почувствувате проблеми поврзани со дигестивниот систем, затоа фокусирајте се на здрава балансирана исхрана и многу одмор.

Овој месец ќе имате поголема самоувереност и самодоверба. Искористете ги во ваша корист и обидете се да ги решите проблемите што досега не сте успеале да ги решите. Фокусирајте се на оние за кои најмногу сте загрижени. Но, внимавајте на својата раздразливост бидејќи тоа може да доведе до долгорочни конфликти. Позицијата на Месечината ќе ви помогне и ќе можете  навреме да ги сфатите последиците од вашите постапки пред тие да се случат.

Девица

Овој месец ќе научите многу нови работи. Вашата меморија одлично ќе ве служи, па затоа отворете се за нови информации и испробајте активности кои бараат аналитичко размислување. Во исто време, можете да се радувате на голема доза креативност, па не плашете се да експериментирате. Вашите идеи ќе вредат, затоа претставете му ги на вашиот претпоставен. Само внимавајте да не бидете наметливи и однапред размислете за начинот на кој ќе ги презентирате. Многу задачи на работа можат да ве исцрпат и да доведат до здравствени проблеми. Затоа, не потценувајте го сонот.

Овој месец ќе бидете на работа речиси деноноќно. Уран ќе ве поттикне да си создавате нови предизвици, а ќе имате изобилство од нови идеи. Иако ќе се подобрите на многу начини, ќе заборавите на вообичаените задачи, што ќе доведе до комплицирање на односите со колегите, а вашиот успех последователно може да остане незабележан.

Ќе бидете склони и кон проблеми со цревата на крајот на месецот, затоа погрижете се сето она што ќе го консумирате да биде правилно приготвено и обидете се да внесете повеќе влакна во вашата исхрана.

Вага

Април ќе биде напорен месец за вас. Подгответе се за големи промени во вашиот личен живот. Ако се чувствувате како да не сте мрднале никаде долго време, време е да направите нешто околу тоа. Ако сте размислувале да се преселите, време е тоа да го реализирате. Ако размислувате да ја смените работата, најверојатно ќе најдете нешто во што навистина ќе уживате. Обидете се да се задржите психички стабилни во овој период, бидејќи сè ќе сфаќате лично и лесно ќе се нервирате. Медитацијата треба да ви помогне во ова.

Влијанието на Марс врз вас ќе биде клучно овој месец. Треба да внимавате на ненадејните промени во расположението и чувството на анксиозност, бидејќи тоа нема да донесе ништо добро на вашето работно место. Напротив, тоа може да ви го уништи добриот однос со колегите што сте го имале досега.

За среќа, кога ќе се вратите дома, ќе можете да се опуштите и да разговарате со партнерот. Сепак, слободните треба поинаку да се обидат да се ослободат од својата негативност. Не двоумете се да ја искористите вашата физичка сила и да трчате, да пливате или да вежбате кардио.

Скорпија

Во април ќе се чувствувате најубаво кога ќе ве прегрне блиска личност, без разлика дали е вашиот партнер или член на вашето семејство. Вашата потреба да ги споделите вашите чувства ќе биде многу силна, па ако нема некој на кој би можеле да му го отворите срцето, ќе имате тенденција да бидете меланхолични или дури и депресивни. Бидете внимателни бидејќи тие состојби на крајот може да доведат до ментални и физички проблеми. Можеби треба да најдете некоја активност каде што би можеле да ги изразите своите чувства како танцување или цртање.

Овој месец емотивнoста ќе ви биде многу значајна, а ќе се обидете да најдете луѓе во чие друштво ќе се чувствувате безбедно и опуштено. Ако не познавате никој таков, веројатно ќе ги избегнувате луѓето што е можно повеќе.

Вашето физичко здравје ќе биде поврзано со вашата ментална состојба, а потиснатите емоции може многу да влијаат врз тоа. Вашето грло и гласните жици може брзо да се инфицираат. Затоа, обидете се да избегнувате стрес и физички напорни активности.

Стрелец

Со пристигнувањето на овој месец ќе се чувствувате опуштено и самоуверено. Ќе зрачите со позитивна енергија, која ќе ги привлече вашите пријатели и блиски, па ќе почувствуваат потреба да поминуваат време со вас. Вашиот дневник ќе се полни со состаноци со вашите пријатели, ќе станете многу популарни, главно поради вашата уникатна смисла за хумор, па нема да имате многу време за себе. Во овој месец ќе се појават прашања поврзани со вашата иднина. Тоа е затоа што ова е најдобро време за донесување одлуки поврзани со насоката на вашата кариера.

Овој месец ќе бидете многу популарни меѓу своите најблиски. Благодарение на влијанието на Меркур, ќе бидете сочувствителни, и со задоволство ќе им помогнете на другите да го најдат патот за излез од тешките животни ситуации. Сепак, фактот дека многумина ќе ви се доверат може да предизвика желба да манипулирате со нив во ваша корист.

Овој месец треба да се фокусирате на вашата иднина и на вашите долгорочни цели. Секогаш обидувајте се да потрошите барем неколку минути дневно размислувајќи за нив.

Јарец

Овој месец ќе доживеете разочарување поврзано со вашите врски. Ќе мора да се справите со чувства како тоа дека ве привлекува погрешна личност, па ќе останете сами засекогаш. Не дозволувајте им на тие чувства да ве исполнуваат; тоа не е вистина. Тие чувства се појавуваат само во моменти на очај. Затоа, обидете се да се фокусирате на нешто друго и вложете ја вашата енергија во некои креативни активности. Обидете се да го декорирате вашиот дом или да посетувате некој курс каде што ќе имате простор да ја искористите вашата фантазија.

Месецот ќе биде полн со неочекувани промени за вас поради влијанието на Уран. На пример, изјавата на љубов од долгогодишен пријател, на кој никогаш не сте му посветиле посебно внимание, може да биде шок за вас. Ако не му возвраќате на неговите чувства, обидете се да му пристапите што е можно почувствително затоа што веројатно долго време собирал храброст за да ви признае.

Сепак, внимавајте на ненадејните влошувања. Треба да бидете подготвени и психички и финансиски за било какви проблеми.

Водолија

Април ќе биде мирно време исполнето со стекнување нови знаења за вас. Не очекувајте некои големи спортски достигнувања овој месец бидејќи ќе се чувствувате уморни и може да почувствувате болка во мускулите. Сепак, вашиот ум нема да мирува, па ќе можете да го искористите овој мирен период за да ги средите вашите мисли. Можете, исто така, да се посветите на учење нешто сосема ново што секогаш било голем предизвик за вас. Вашиот ум ќе биде отворен и за духовното, затоа одвојте време за медитација и обидете се да се фокусирате главно на вашите долгорочни проблеми; сега имате голема шанса да ги решите засекогаш.

Ќе бидете доста љубопитни благодарение на влијанието на Меркур. И покрај тоа што нема да имате многу вишок енергија овој месец, вашиот мозок ќе биде како сунѓер и во основа ќе апсорбира сѐ што ќе прочитате, слушнете или гледате. Смислете нешто што отсекогаш сте сакале да го научите, но никогаш не сте имале доволно време.

Покрај вашиот интелект, оваа планета ќе влијае и врз семејните односи, особено меѓу браќата и сестрите. Земете слободен ден, поминете го денот само вие двајца и потсетете се на старите времиња. Несомнено ќе биде одлично и за двајцата.

Риби

Чувствата за иднина со партнерот може да бидат прилично неодлучни. И покрај тоа што ќе бидете претежно добро расположени, тие чувства ќе влијаат на вас. Не треба да ги криете своите сомнежи, а за нив треба да се обидете да разговарате со партнерот. Во овој временски период, на вашите дела ќе влијае енергијата што ја зрачите. Следете ги вашите чувства и обидете се да решите сè навреме, за да не преминете во некои депресивни состојби или да повредите некој друг. Од друга страна, ќе бидете многу емпатични, што ќе ви помогне да најдете решение за важната работа.

Овој месец Сонцето ќе има најзначајно влијание врз вас. Слично на оваа ѕвезда, ќе имате висока самодоверба и дарежливост. Тоа е идеална можност да го поканите вашиот шеф или деловен партнер на вечера и на тој начин да стекнете плус поени кои би можеле суштински да ја променат вашата кариера.

Сепак, не занесувајте се и не поставувајте премногу високи барања од себе. Колку сте поскромни, толку е поголема веројатноста наградата да дојде сама по себе. Применете го тоа во односите надвор од вашата работа и не вршете непотребен притисок врз вашите најблиски.

Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот