X
 01.10.2019 Наука

Три супермасивни црни дупки ќе се судрат

Научници од НАСА уловија три супермасивни црни дупки како се спојуваат на оддалеченост од милијарда светлосни години од Земјата.

- Двојните и тројните црни дупки се извонредно ретки. Но, таквите системи всушност се природна последица на соединувањето на галаксиите, за што мислиме дека така галаксиите растат и еволуираат - истакна Шобита Сатјапал, истражувач од Универзитетот „Џорџ Мејсон“.

Тимот на Сатјапал го направил реткото откритие користејќи два вселенски телескопи и еден телескоп стациониран во Аризона. Ова е ретка глетка која инаку е тешко да се забележи поради големите обвиткувања со гас и прашина околу црните дупки. Но, преку комбинирање податоци од двата вселенски телескопа и еден телескоп на Земјата научниците дошле до откритието.

Фото: Space

Тимот ги објави резултатите во последното издание на списанието „Астрофизикал џурнал“.

- Оптичките спектри содржат богатство од информации за галаксијата. Тие често се користат за идентификување на активно зголемувачките супермасивни црни дупки и може да го отсликаат влијанието што го имаат врз галаксиите во кои се наоѓаат - истакна коавторката Кристина Манзано-Кинг од Универзитетот во Калифорнија.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука