X
 01.10.2022 Живот

Кучињата може да го помирисаат стресот кај луѓето

Можеби мислите дека сте способни да го скриете стресот, но ново истражување покажува дека кучињата може да го помирисаат.

Истражувачи од Универзитетот на кралицата во Белфаст спровеле експерименти со четири кучиња и 36 луѓе и заклучиле дека кучињата се способни да го помирисаат стресот во здивот и потта на човекот.

- Истражувањето посочува дека на кучињата не им требаат визуелни или аудиознаци за да го препознаат стресот кај луѓето - изјави Клара Вилсон, докторанд на факултетот за психологија при универзитетот.

Истражувањето може да помогне во откривање на начинот на кој кучињата ја интерпретираат психолошката состојба на луѓето, додала Вилсон.

Во експериментите, кучињата можеле да го препознаат стресот кај луѓето со точност од 94 отсто. Биле направени 720 теста со кучињата и луѓето.

Извор: Cnet
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот