02.01.2022 Живот

Еве кога треба да ги симнете новогодишните украси, според експертите

Откако ќе поминат Нова година и Божиќ, вниманието природно се насочува кон средување на домовите и враќање на новогодишната елка и украсите во кутиите.

Но, кога Божиќ ќе помине, некои луѓе се очајни и сакаат да се држат до тој празничен дух, па сето тоа ги наведува да се запрашаат до кога можат да ги држат новогодишните декорации и елката.

Еве што велат некои од експертите.

Експертот Деби Маркс смета дека треба да го искористиме максимумот од новогодишните украси и декорации.

- Силно верувам дека не треба да ги оставиме нашите куќи „голи“ во текот на целата година и дека сè уште можеме да уживаме во прекрасниот декор во секоја сезона, па кога ќе ги симнеме новогодишните украси, треба да ставиме различен декор на нивно место во кој и понатаму ќе можеме да уживаме. На тој начин ќе бидете опкружени со радост во вашиот дом во текот на целата година - вели таа.

bozik
Фото: Freepik

Френсис Тилстон, која работи во „Скрибел“, производител на честитки, посочува дека не треба да брзате со симнување на новогодишните украси.

- Се смета дека јануари е прилично досаден и мрачен месец во кој се наоѓа најдепресивниот ден во годината. Многумина од нас не брзаат да се вратат во нормала и не сакаат да го доживеат тој страшен постбожиќен пад. Поради оваа причина, ви препорачувам да го одржувате празничниот период и дух некое време - вели таа.

ukras
Фото: Freepik

Експертите за внатрешен дизајн во „Есенчл ливинг“ веруваат дека веселите украси имаат доста големи придобивки за нас, па добро би било да ги оставиме. Тие додаваат дека има неколку наводни психолошки придобивки од божиќните украси, од зголемување на расположението до нудење стимулации за поминување време со семејството во ова најмагично време.

- Блескавите светилки, чудните бои и светкавите новогодишни елки можат да имаат големо влијание врз нашето расположение. Честопати божиќните украси ги поврзуваме со возбуда и носталгија за нашето детство, што ни овозможува повторно да ја доживееме таа празнична магија, зголемувајќи го лачењето на хормонот на среќата. Во свет полн со стрес и вознемиреност, дозволете овој период да потрае - велат тие.

Извор: Newsweek.com
Подготвил: Тамара Гроздановски