X
 02.04.2020 Здравје

Нови 30 заразени со коронавирус

Во изминатите 24 часа се регистрирани 30 нови случаи на заразени со коронавирус во земјата, соопшти Министерството за здравство. По градови, 12 од новозаразените се од Скопје, 8 од Куманово, 9 од Прилеп и едно лице е од Крива Паланка.

Со ова вкупниот број на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во Македонија изнесува 384 лица.

Според местото на живеење, случаи на лица заразени со новиот коронавирус се регистрирани во:
-Скопје - 195
-Куманово – 62
-Дебар – 47
-Штип – 15
-Прилеп – 21
-Тетово -13
-Струга – 9
-Велес – 6
-Битола – 4
-Охрид – 3
-Кавадарци – 2
-Гостивар – 1
-Гевгелија – 2
-Струмица- 1
-Крива Паланка – 2
-Кочани – 1

Од Министерството додаваат дека во текот на изминатото деноноќие се направени 342 теста, од кои преку ИЈЗ – 177, преку Ветеринарен факултет – 20, преку Авицена – 21, преку Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) - 100.

Вкупниот број на тестирања на Ковид-19 досега изнесува 4.117.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје