X
 02.05.2021 Живот

Како да преживеете авионска несреќа, објаснува науката

Многу луѓе се плашат од летање и висина, но освен фактот дека авионите статистички се едно од најбезбедните транспортни средства, падот на авионот може да се преживее.

Точно, авионската несреќа е страшно и трауматично искуство, но „Бизнис инсајдер“ наведува дека дури 95 отсто од луѓето ги преживуваат авионските несреќи.

Иако се мали шансите да доживеете пад на авион, добро е да знаете како да реагирате во таква ситуација.Извор: Business Insider
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот