X
 02.05.2022 Живот

Ова се најздравите држави и градови во светот

Милиони од нас секоја нова година ја почнуваат со одлука да водат поздрав живот, да пијат помалку, да вежбаат повеќе или да јадат подобро. Сепак, не е секогаш толку едноставно да се спроведат овие цели, особено во време на голема неизвесност.

Така, откако пред 12 месеци ги открија најздравите градови за живеење во 2021 година, експертите од веб-страницата Money.co.uk ја ажурираа листата за новата година. На овој начин ќе знаете каде е најдобро да се преселите ако сакате што е можно повеќе помош за да водите поздрав живот.

Оваа студија анализира сè, од очекуваниот животен век до загадувањето на воздухот, стапката на дебелина, безбедноста и бројот на часови на сончева светлина на секоја локација. Сепак, оваа година истражувањето ги зеде предвид и факторите што се во поголем фокус од почетокот на глобалната пандемија.

За изданието за 2022 година, истражувачите ги додале пристапноста до здравствената заштита и бројот на медицински сестри, социјални работници, психијатри и психолози за ментално здравје во секоја земја. Истражувањето, исто така, ја разгледува распространетоста на нарушувањата на менталното здравје и употребата на супстанции, како и севкупните здравствени трошоци на земјата или градот.

Јапонија е најздравата земја за живеење


Јапонија ја освои титулата за најздрава земја во светот за живеење благодарение на низа позитивни поволности. Одличниот јавен превоз значи дека малку луѓе поседуваат сопствен автомобил, што доведува до многу мала количина на загадување на воздухот. Јапонскиот однос кон храната е многу различен од западниот, со многу помали порции и јадења богати со протеини, како и поголема почит кон правењето и кон јадењето храна - висок контраст со културата на брза храна во западните земји.

Швајцарија е најдобра земја за долг живот


Прекрасната природа не е единствената што придонесува за високото ниво на здравје и благосостојба во Швајцарија (иако тоа сигурно помага). Очекуваниот животен век на земјата е 84 години, што е 3 години повеќе од просекот во Велика Британија.

Традиционалната швајцарска храна е направена од свежи состојки и многу малку преработена храна. Швајцарските градови се дизајнирани да ги натераат луѓето да пешачат, со патеки насекаде за да се направи пешачењето многу остварливо. Како резултат на лесното секојдневно вежбање, стапката на дебелина во земјата е многу ниска.

Норвешка има најмногу психијатри на 100.000 луѓе


Во Норвешка има 48,04 психијатри на секои 100.000 луѓе - повеќе од која било друга земја во светот. Земјата има прилично висока стапка на нарушувања на менталното здравје и злоупотреба на супстанции во споредба со остатокот од светот: 16,2 отсто од населението страдаат од тоа. Како резултат на тоа, има смисла многу луѓе во земјата да се обучуваат за да му помогнат на овој дел од населението. Скандинавските земји често се нарекуваат најсреќните земји во светот, така што овој голем број на професионалци за ментално здравје би можел да придонесе за задржување на оваа репутација.

1
Фото: Money.co.uk

Медицинските сестри се лесно достапни во Турција

На секои 100.000 луѓе има 150,25 медицински сестри во Турција, така што земјата е добро опремена да се справи со здравствените проблеми на нејзините жители. Здравството е бесплатно, што го прави лесно достапно за сите. Просечниот животен век на земјата е 82 години, што е меѓу највисоките во светот - потенцијално, големиот број медицински сестри би можеле да влијаат врз ова.

Канада има најмногу социјални работници

Канада е земја со најмногу социјални работници на 100.000 луѓе. Социјалните работници беа меѓу првите 20 најбарани работни места во Канада во 2020 година, па ако некогаш имало време ова да биде ваша кариера, тоа е сега. Земјата троши 10,79 отсто од својот БДП на здравствена заштита.

Во Аргентина има многу психолози


Терапијата игра огромна улога во аргентинската култура. Земјата има најголем број психолози по глава на жител во светот, 222,6 на 100.000 луѓе. Жителите сметаат дека терапијата и психоанализата се од витално значење за развојот и доброто здравје.

Валенсија, Шпанија, останува најздравиот град во 2022 година

Задржувајќи ја титулата за најздрав град во светот, Валенсија е на првото место според податоци на истражувачите за 2022 година. Градот има ниски стапки на загадување и многу добра здравствена заштита. Очекуваниот животен век е  83,5 години. Музичкото и културното наследство на градот се богати, а жителите ставаат силен акцент на социјалната поврзаност, што доведува до многу здрава рамнотежа помеѓу работата и животот.

2
Фото: Money.co.uk

Градови со најмалку загадување

Хелсинки има најчист воздух


Финска е најмалку загадената земја во светот, така што не е шокантно што нејзиниот главен град Хелсинки е на врвот на листата со градови со најчист воздух. Земјата има строги еколошки регулативи, со обновлива енергија, електрични возила и зачувување на животната средина. Како резултат на тоа, жителите на Хелсинки дишат прилично чист воздух.

Главните градови на Нов Зеланд и Австралија имаат најчист воздух


Канбера и Велингтон се на второто и третото место по најчист воздух во светот. Австралиската влада во последните години воведе мерки за подобрување на квалитетот на воздухот, а тоа очигледно се исплатеше во главниот град. Во меѓувреме, во Нов Зеланд, малата густина на населеност, крајбрежната локација и познатиот силен ветер што го отстранува поголемиот дел од загадувањето значат дека квалитетот на воздухот ќе биде добар во текот на целата година.

Најбезбедните градови во светот

Цирих, Швајцарија, има многу ниска стапка на криминал


Ако сакате да живеете во најбезбедниот можен град, Цирих е сонот. Градот има исклучително ниска стапка на криминал, така што можете да уживате во прекрасните пејзажи, богатата култура и луксузните можности за купување без никакви грижи.

Мускат, Оман, е вториот најбезбеден град


Мускат е познат по тоа што е исклучително безбеден и пријателски град. И покрај тоа што е опкружен со прилично нестабилни земји, Оман има многу ниска стапка на криминал и жителите таму се исклучително гостопримливи. Во Мускат може да се видат многу работи, особено прекрасните згради и џамии. Без разлика дали патувате сами, со пријателите или семејството, Мускат вреди да се посети.

Извор: Money.co.uk
Фото: Screenshot/Money.co.uk
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот