X
 02.09.2021 Живот

Дали во новата авганистанска влада ќе има место за жените?

Висок функционер на талибанците беше прашан дали жените и етничките малцинства ќе имаат место во новата авганистанска влада.

Во интервју за Би-би-си, заменик-шефот на талибанската политичка канцеларија во Катар вели дека жените можат да продолжат со својата работа, но не им се гарантира работна позиција во кабинет или на друга висока позиција.

Како што вели заменик-шефот, високите позиции во новата администрација ќе бидат пополнети по заслуга.

Речиси половина од работните места во државните служби во авганистанските министерства им припаѓаа на жени кои треба да се вратат на своето работно место, вели официјалниот претставник, но во новата влада на највисоките позиции, во кабинетот, нема да има жени.

Се очекува талибанците да именуваат влада во следните неколку дена, но допрва треба да се изјаснат како планираат да владеат - за разлика од последниот пат кога групата ја презеде власта во Авганистан во 1996 година, кога беше формиран лидерски совет за неколку часа.

Официјалните лица ги повикаа Авганистанците да се вратат дома и да помогнат во обновата на земјата. Тие ветија дека ќе ги заштитат човековите права, очигледно обидувајќи се да прикажат поумерено лице од нивниот прв режим, познат по бруталното спроведување на радикалниот исламски закон.

Но, тврдокорното движење даде слични ветувања пред 25 години, а подоцна им го забрани на жените правото на образование и вработување, спроведе строги правила за облекување и усвои казнен пристап кон жителите на Кабул и јавно бесење на поранешниот претседател.

Повеќе од 123.000 луѓе беа евакуирани по пат на воздушен сообраќај предводен од САД, откако талибанците го зазедоа главниот град во средината на август, но десетици илјади Авганистанци со потенцијално право да бидат спасени остануваат, а Германија проценува дека се од 10.000 до 40.000.

Во услови на стравување дека до половина милион Авганистанци би можеле да се обидат да побегнат, Велика Британија и Индија одржаа одделни разговори со талибанските претставници во Доха, додека САД соопштија дека ќе го искористат она што можат за да ги притиснат талибанците да дозволат да заминат Авганистанци со висок ризик.

Исламистичката милиција, која вети амнестија за сите државјани што работеа со странски сили и организации, досега се фокусираше на одржување на банките, болниците и владината машинерија.

Но, долгите редици пред банките и зголемените цени ги нагласија секојдневните грижи со кои се соочува авганистанското население, а растечките економски проблеми се наметнуваат како најитниот предизвик на новите владетели.

Воведени се строги неделни ограничувања за повлекување готовина, но многу луѓе со часови чекаат во редици за да добијат готовина, додека хуманитарните организации предупредија на катастрофа што се заканува поради силната суша што ги погоди руралните области.

Талибанските власти во средата ги повикаа бунтовничките борци под водство на Ахмад Масуд, син на поранешниот командант на муџахедините, да го положат оружјето во провинцијата Паншир, каде што припадниците на локалната милиција и поранешните војници формираа последен џеб на отпор.

- Исламскиот Емират Авганистан е дом за сите Авганистанци - рече Амир Кан Мотаки, висок лидер на талибанците, додавајќи дека движењето се обидува да осигури дека нема војна и дека прашањето во Паншир е решено смирено и мирно.Извор: Тhe Guardian | BBC
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот