X
 17.12.2019 Култура

Кои се најдобрите жени-фотографи и како изгледа светот преку нивниот објектив?

Најдобри од најдобрите, најдраги и најинтересни; жени-фотографи за кои нивните фотографии ќе кажат многу повеќе отколку самите информации.

Ени Лебовиц

1

Оваа жена се издвојува по многу работи, а една од нив е можноста последна да го фотографира Џон Ленон на денот на неговата смрт. Фотографиите биле користени во наредните два албума што биле објавени постхумно. Таа е и првата жена што одржала изложба во Лондонската државна галерија. Се занимава со фотографирање портрети, а во својата кариера успеала да фотографира многу славни личности, како што се членовите на „Ролинг стоунс“, Кира Најтли, Скарлет Јохансон, Анџелина Џоли, Вуди Ален, Сузан Сарандон итн.

2

2

3

Доротеа Ланг

1

Влијателна документаристка и новинарски фотограф чии најважни дела настанале во текот на големата економска криза. Таа ја покажувала човечката страна и трагичните последици од оваа криза, притоа влијаејќи врз развојот на документаристичките фотографии. Нејзината најславна фотографија е „Мајка мигрантка“, направена во 1935 година во Калифорнија. Оваа фотографија воедно е и најрепродуцираната во нејзината кариера, а врз нејзина основа го добила епитетот „фотограф на народот“.

1

2

3

Синди Шерман

1

Синди ја стекнала својата репутација со автопортретите во серија фотографии наречена „Untitled FIlm Stills“, која опфаќала 69 фотографии во кои ги претставила женските икони на 20 век во поп-културата. Нејзините фотографии оставаат слободен простор за интерпретација бидејќи постојано ја доведуваат во прашање женската улога во историјата и современата уметност. Подоцнежните дела во боја вешто комбинираат различни техники, стилови, но и монтажи на делови, кои на пародиски начин привлекуваат внимание на идеалите за убавина.

1

2

3

Сели Мен

1

Најпозната по црно-белите фотографии, кои на почетокот ги прикажувале нејзините деца, а подоцна пејзажи, оваа уметница вешто ја нагласува минливоста и смртноста на човекот. Магазинот „Тајм“ ја прогласи за најдобра фотографка во светот во 2001 година, а некои од нејзините фотографии се појавија и на насловните страници на магазинот „Њујорк тајмс“.

1

2

3

Ени Геде

4

Оваа уметница посебен акцент става на децата и потребата да ги заштити. Користејќи различни техники, импровизира и ги става децата во различна положба во комбинација со предметите. Токму затоа е една од најомилените жени-фотографи во светот. Нејзиниот стил целосно се разликува од другите, а често изработува и посебни лимитирани календари со деца кои се извор на креативноста и инспирацијата. Доволно се зборови, погледнете и уверете се сами.

1

2

3
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура