X
 02.10.2023 Живот

Над 100 делфини умреа во Бразил, можна причина е високата температура на водата

Повеќе од сто делфини се пронајдени мртви во Бразил, а можна причина за тоа е историската суша што ја погоди земјата и рекордно високите температури на водата, кои надминаа 38 степени.

Мртвите речни делфини се пронајдени во езерото Тефе во последните седум дена, соопшти Институтот Мамирауа, истражувачки објект под покровителство на Министерството за наука.

Од Институтот наведоа дека толку голем број на загинати единки е невообичаен и дека причина може да бидат рекордните температури на водата, но и сушата.

- Сè уште е рано да се утврди причината за ваквата екстремна појава, но според нашите експерти, тоа секако е поврзано со сушниот период и високите температури во езерото Тефе, кои на некои места надминаа и 39  Целзиусови степени - соопштија од Институтот.

Активистите и истражувачите се обидуваат да ги спасат преживеаните делфини, преместувајќи ги од лагуните и езерата до главниот поток каде што водата е поладна, објави Си-ен-ен Бразил.

- Префрлањето на речните делфини во други реки не е безбедно бидејќи е неопходно да се проверат токсините и вирусите кои се присутни пред да се ослободат животните - изјави Андре Коелјо, истражувач од Институтот Мамирауa.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот