X
 02.11.2018 Економија

Каде да започнете бизнис во 2019 година?

Кина се најде пред нејзиниот економски ривал САД како одлично место за основање бизнис.

Во годишното рангирање на економиите на бирократијата на Светската банка, Нов Зеланд повторно го зазеде првото место откако го поевтини процесот за создавање компанија. Кина и Индија ги засилија нивните рангирања со широки реформи дизајнирани да им овозможат на бизнисите и претприемачите помалку главоболки.

Извештајот „Извршување бизнис 2019“ покажа нов ред што се појави на врвот: во моментот, во трговска војна со Кина, САД беа една од ретките земји каде што основањето и водењето бизнис станаа покомплицирани. Велика Британија, преговарајќи излез од ЕУ, исто така го изгуби теренот. Сега полесно е да се основа бизнис во поранешната советска република Грузија отколку во Британија или Америка.

Сингапур и Данска повторно ги заокружија првите три места. Немаше промена ниту на дното. Таму останува само едно место каде што е потешко да се основа бизнис отколку во Венецуела и Еритреја: од 190 економии рангирани од Светската банка, Сомалија повторно се најде на последното место.

zemji
Фото: World Bank's Doing Business 2019 Report


Што било мерено?

Шеснаесеттото издание на водечкиот извештај ја олесни тежината на секој аспект на работење со бизнисот, од инкорпорирање нов субјект и добивање градежна дозвола до започнување со работа.

Подеми и падови


- Новозеланѓаните можат да основаат бизнис за неколку часа.
- Словенија е најевтиното место за основање бизнис и започнување со работа.
- Авганистан ги подобри резултатите повеќе од која било друга земја откако ја засили заштитата од малцинските инвеститори.
- Кина го намали времето за поврзување со електрична енергија од 150 на 30 дена.

Азија


Од овој континент најмногу се издвојуваат Азија и Кина. Премиерот на Индија, Нрендра Моди, вети дека ќе го олесни отворањето на бизнисот и се фокусира на некое од првите 50 места.

Европа

Регионот освои половина од десетте места. Грузија се најде над Велика Британија и САД, на 6. место. Заедно со Нов Зеланд, Грузија бара само една процедура за основање бизнис. Добивките од Грузија и Норвешка ја турнаа Велика Британија на 9. место. Нашата земја се најде на 10. место, што значи дека е прилично лесно да се основа бизнис.

Блискиот Исток и Северна Африка


Регионот продолжуваат да го следат родовите прашања, со бариери за женските претприемачи во 14 економии. ОАЕ се најдоа на 11. место и ова е единствената земја што се најде во првите 20. места.

САД


САД паднаа на 8. место, оставајќи простор за Грузија и Норвешка. САД и Кореја беа единствените земји во топ-10 со понизок резултат од минатата година.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија