X
 03.01.2023 Живот

На крадецот на муралот на Бенкси во Украина му се заканува казна затвор од 12 години

Главното обвинителство во Киев покрена постапка против крадецот на муралот на Бенкси и му се заканува затворска казна до 12 години.

Маж, заедно со неколку помошници, на почетокот на декември го отстрани графитот на британскиот уличен уметник од ѕид во киевското предградие Хостомел. Групата отсекла дел од уметничкото дело и гипс од фасадата на која беше насликана жена со гас-маска. Според официјалните лица, кривичната постапка е насочена исклучиво против мажот за кражба извршена во воена состојба. Тамошни жители ја забележале кражбата и повикале полиција.

- Тој е свесен за вредноста на делото и имал намера да го продаде графитот и да располага со приходите како што сака. За да го направи тоа, побарал помош од луѓе кои не биле свесни за неговите намери и ги убедил дека ги има сите потребни дозволи за да го демонтира муралот - соопшти Канцеларијата на главниот обвинител.

Во ноември осамнаа неколку нови уметнички дела на Бенкси, кој сè уште го крие својот идентитет, во предградијата на Киев погодени од војната, како и во самата украинска престолнина.

- Украдениот материјал е одземен од надлежните, а за неговата судбина натаму ќе одлучува Министерството за култура. Деловите не се оштетени, а се во заштита на полицијата - изјави гувернерот на Киевската Област, Олексиј Кулеба, на „Телеграм“.

Анонимниот британски уличен уметник откри дека создал 50 уметнички дела што ќе одат на продажба, а приходите ќе бидат наменети за хуманитарна организација за помош на Украина.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот