X
 03.06.2017 Наука

Удар од гром фатен во голема брзина

Малку се знае за тоа како да се заштити една зграда од удар од гром. Дури сѐ уште не беше снимена молња како удира во зграда со голема брзина.

Но, еден тим воден од физичарот Марчело Саба во Бразилскиот национален институт за вселенско истражување успеал да сними како громот удира во зграда во Сао Паоло. Неверојатното видео покажува масивно разгранување пред да се поврзи со громобранот, оставајќи ги зградите неповредени.

Камерите треба да се поставени блиску до зградата за да можат да снимаат удар од гром на овој начин. Зградите снимени во ова видео се високи под 60 метри високи и им даваат на научниците многу податоци кои им се потребни за подобро да разберат како функционираат громобраните и како да ги усовршуваат во иднина.

Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука