X
 04.02.2019 Култура

Црногорците ги „заклучија“ програмите со реални шоуа од Србија

За да ги заштитат малолетниците од штетни содржини на телевизија, во Црна Гора ќе биде ограничено емитувањето на програмите со реални шоуа од Србија.

Оваа одлука беше донесена од Агенцијата за електронски медиуми на Црна Гора (АЕМ), по иницијатива на организацијата „Медија центар“.

Директорот на организацијата, Горан Ѓуровиќ, рече дека во центарот се задоволни со одлуката.

- Со години телевизиите од Република Србија преку кабелските оператори во текот на целиот ден емитуваат програми со реални шоуа во кои често се промовира насилство и говор на омраза - нагласува Ѓуровиќ.

реално
Фото: Thinkstock


Тој додава дека АЕМ не би донел одлука да ја прифати иницијативата на „Медија центар“ ако за тоа не добиеше јасна политичка наредба од власта.

Министерот за култура на Црна Гора, Александар Богдановиќ, минатиот месец ја повика оваа агенција, која е одговорна за регулирање на работата на електронските медиуми, да преземе мерки поради повеќемесечната негативна кампања што некои српски телевизии ја спроведуваат против Црна Гора.

Од АЕМ, пак, оваа одлука ја објаснија како последица од потребата за унапредување на заштитата на малолетниците од содржината што може да му наштети на нивниот физички, ментален и морален развој.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура