X
 24.11.2022 Образование

Црногорец се запишал на факултет на 88 години

Црногорецот Бранислав Радуловиќ станал бруцош на 88 години. Тој одлучил да се запише на студии на машински факултет, каде што бил добродојден од колегите и професорите.

- Сакам да докажам дека ние старите не сме за фрлање и дека имаме потенцијал кој може да се искористи - изјавил тој.

Радуловиќ додал дека за подвигот го мотивирала неговата внука, која неодамна докторирала во Белград. Меѓутоа, другите членови од неговото семејство не се воодушевени.- Годините си го прават своето, јас сум далеку, 15 километри од Подгорица. Возам секој ден во двата правци и доколку нешто се случи, секогаш дедо ќе биде виновен - изјавил тој.

Радуловиќ има завршено средно образование по геодезија, а сега, колегите му помагаат да го совлада материјалот бидејќи му е необично да се навикне на технологијата.

Извор: Studomat

Насловна фотографија: RTCG (printscreen) 

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование