04.04.2024 Живот

Во градинка двапати гризна другарче, кој е најдобриот начин да се спречи ваквото однесување?

Син ми има 2 години и 3 месеци, зборува сѐ, дури и реченици поврзува. Точно знае што сака, а што не сака и дефинитивно за негова возраст е понапреден. Пред една година тргна во градинка и немаше никаков проблем. Но сега е во група во која мојата мајка, а неговата баба, е учителка. Знам дека не му попушта, но веќе два пати гризна за образ друго дете, и тоа убаво го гризна и секако другата мајка реагираше. Да напоменам, овие два пати се случуваат бидејќи другото дете со коцка го удрило моето по главата, па како последица на тоа моето го гризнало. Кажете ми кој е најдобриот начин да се спречи ова однесување?

Одговорот од психологот прочитајте го на Деца.мк

Живот