X
 04.07.2022 Образование

Кинески видеа ја окупираа фејсбук-страницата на УКИМ

Веќе еден месец е хакирана фејсбук-страницата на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

На страницата се објавувани содржини кои не се поврзани со студирањето, туку станува збор за кинески видеа кои предизвикаа исмејување и револт кај студентите поради несериозноста за објавените содржини.- Која е поентата вакви видеа да се објавуваат на официјалната страница на УКИМ?! - коментира еден од следбениците.

Го исконтактиравме Универзитетскиот компјутерски центар (УКЦ) од каде што накратко ни изјавија дека се работи на случајот.

Последната објава на страницата е на 3 јуни, а веднаш откако профилот бил хакиран, УКИМ во коментари на новите објави напиша:

„Почитувани, страницата на УКИМ е хакирана веќе еден месец и работиме на враќање на истата. Се извинуваме за сите содржини што се постирани по 3 јуни“.


Подготвил: Јована Трајковска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование