04.09.2018 Живот

Што треба да направите првиот месец на новото работно место?

Одлични вести! По неколку месеци испраќање резимеа, одење на интервјуа, конечно добивте работа и сте многу возбудени. За неколку недели ќе ги запознаете колегите, ќе се обидете да направите добар впечаток, да се вклопите во културата на компанијата. Овие одлични вести веќе започнуваат да ви предизвикуваат анксиозност. Но, не плашете се - следете го водичот за она што треба да го направите во првите неколку недели на работа.

rabotno mesto
Фото: Getty Images

Доверба, тимска работа и решавање проблеми

Ова е основата за успешна навигација. Голем број експерти за вработување поттикнуваат неколку различни варијации за овие квалитети. Запомнете дека вашиот шеф сака да ви верува, сака да работите добро во тимот и сака да ги решите проблемите со кои се соочува компанијата.

Вмрежување

Речиси сите се согласуваат: Најважно е да се поврзете со сите ваши нови соработници. Ако сте нов тим-лидер, тогаш ова е двојно важно.

Бидете директни и искрени, но позитивни

Добриот став е заразен. Сите знаеме дека првиот впечаток е доста важен. Смејте се кога запознавате нови луѓе и кога се ракувате. Претставете се себеси и дајте им до знаење дека сте среќни што сте таму.

Развијте специфични планови

Не сакате уште на почеток да започнете да ги менувате работите. Но тоа не значи дека не можете да направите ништо додека целосно не ја сфатите компанијата. Пронајдете мали, едноставни задачи што можете да ги завршите и да ги подобрите начините на кои се завршуваат работите.

Пронајдете пријател

Дури и ако сте во бизнисот 30 години, ќе пронајдете луѓе во вашата нова канцеларија кои работите ги прават различно отколку што вашите колеги ги правеле на старото работно место. Пронајдете колега со кој ќе можете да разговарате кога имате прашања за основните концепти.

Кога се сомневате, разјаснете

Една пречка на која не сакате да се сопнете е да се плашите дека ќе изгледате некомпетентни така што ќе завршите како некомпетентни. Ако не ви е јасен синџирот на команда, кои поединци за што се одговорни или како функционира одредено парче софтвер, секогаш е подобро да побарате помош и разјаснување наместо да се преправате дека знаете.

Останете организирани

Ова делумно е за да оставите добар впечаток и да останете на врвот на вашите одговорности. Неуредното биро може да испрати јасна порака до вашите соработници.

Научете како се извршуваат работите во компанијата

Кога ќе започнете, ќе бидете збунети, па дури и фрустрирани од некои процеси на вашето ново работно место. Можеби ќе паднете во искушение да ги промените. Пред да почнете со промените, откријте како се извршуваат работите во компанијата. Може да откриете дека процесот, без оглед на тоа колку се чини неефикасен, е всушност најдобриот начин да се задоволат сите потреби на компанијата.

Идентификувајте ги можностите за раст

Подобрувањето на лошиот процес е одличен начин за да оставите белег во компанијата. Запомнете дека не треба да излегувате надвор од синџирот на команда или да правите големи промени без да им ги кажете на луѓето.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Живот