X
 04.12.2021 Живот

Првиот пловечки град отпорен на поплави ќе биде изграден во Јужна Кореја

Првиот пловечки град во светот ќе биде изграден покрај брегот на Јужна Кореја до 2025 година, како начин човештвото да го преживее зголеменото ниво на морето, најавија водачите на проектот.

Поддржан од ОН, пловечкиот град, кој ќе биде изграден во близина на брегот на градот Бусан, ќе биде „инфраструктура отпорна на поплави“ составена од неколку вештачки острови, кои ќе се издигнуваат заедно со морето за да се елиминира ризикот од поплави.

Самоодржливиот град ќе генерира електрична енергија од соларни панели на зградите, ќе произведува сопствена храна и свежа вода.

Градот ќе може да издржи и природни катастрофи, вклучувајќи поплави, цунами и урагани од петта категорија бидејќи неговите пловечки платформи ќе бидат закотвени на морското дно.

grad

Изградбата на пловечкиот град, кој се проценува дека чини 200 милиони долари, наскоро ќе започне благодарение на „историскиот договор“ потпишан од градот Бусан, дизајнерите на ОН-Хабитат и Њујорк Океаникс.

Останува нејасно дали на жителите ќе им се наплаќа да живеат таму или колку би можела да чини киријата.

Компанијата соопшти дека работата сѐ уште е во тек за да се утврди кои ќе бидат жителите и како ќе бидат избрани.

2

Точната локација на „прототипот“ на пловечкиот остров, исто така, сè уште треба да се одреди, иако веднаш до северното пристаниште Бусан е веројатна опција, според „Океаникс“.

- Одржливите пловечки градови се дел од арсеналот на стратегии за климатска адаптација што ни се достапни. Наместо да се бориме со водата, треба да научиме да живееме во хармонија со неа. Со нетрпение очекуваме да развиеме решенија за климатска адаптација и природни решенија преку концептот на пловечки град, а Бусан е идеалниот избор за распоредување на прототипот - рече Мајмуна Мохд Шариф, извршен директор на ОН-Хабитат.

4

5

Секој остров ќе има хексагонален облик и ќе содржи варовнички слој кој е два до три пати потврд од бетонот, но сепак пловен.

Кафезите под секоја платформа може да се користат за чување морска храна, додека отпадот од рибите може да се користи за фертилизирање на растенијата.

Жителите ќе мора да живеат главно од растителна исхрана, што ќе го намали оптоварувањето на просторот, енергијата и водните ресурси.

5

7

Изградбата на градот ќе има приоритет на материјалите од локални извори, вклучувајќи го и брзорастечкиот бамбус кој има шестпати поголема цврстина на истегнување од челикот и негативен јаглероден отпечаток.

Извор: Daily Mail
Фото: Oceanixcity.com
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот