X
 18.08.2023 Живот

Зошто Јужна Кореја ги гони своите граѓани кои отидоа да се борат во Украина?

Кога волонтерски борци од целиот свет се собраа во Украина во неделите по руската инвазија во февруари минатата година, јутјуберот и поранешен јужнокорејски морнарица „Сил“, Кен Ри, беше еден од нив. Но, по враќањето во Сеул три месеци подоцна со повреди здобиени од војната, Кен не беше добредојден како херој. Наместо тоа, тој беше обвинет за кршење на забраната за патување на Јужна Кореја во Украина.

Во четвртокот, Централниот окружен суд во Сеул му изрече условна затворска казна.

Според забраната за патување наметната од јужнокорејските власти во февруари 2022 година, оние кои влегле во Украина без одобрение се соочуваат со казна затвор до една година или максимална парична казна од 10 милиони вони (7.500 долари). Обвинителите првично побараа 18-месечна затворска казна за Ри во јули, која судот му ја изрече во четвртокот, но ја суспендираше, што значи дека тој најверојатно нема да мора да отслужи време, освен ако не стори друго кривично дело за време на периодот на суспензија.

Покрај Ри, најмалку уште тројца Јужнокорејци се исто така осудени за посета на Украина без овластување, според локалните извештаи. Во јуни, 27-годишен маж беше казнет со 3 милиони вони (2.200 долари) затоа што отишол во Украина во март 2022 година и останал таму шест месеци со намера да стане доброволец-борец. Во април, пак, друг човек на сличен начин доби казна за влез во Украина со Ри - иако тој замина по една недела без да се вклучи во битка. И во март, 28-годишен маж, кој се упати кон Украина во март 2022 година за да се бори, но четири дена подоцна си замина од Украина, исто така беше осуден и казнет.

Ри вели дека се чувствувал принуден да ја поддржи Украина за време на инвазијата.

- Одите по плажата и гледате знак покрај водата што вели „забрането пливање“, но гледате како некој се дави. Злосторство е да не се помага - изјави тој за медиумите минатата година, откако се врати во Јужна Кореја.

Неколку дена по ненадејната руска инвазија минатата година, Украина се обиде да состави меѓународна легија, повикувајќи борци од целиот свет да пружат помош за да ги одвратат руските сили. Се проценува дека 20.000 доброволци одговориле на повикот, иако владите како Австралија и Јужна Кореја ги предупредиле своите граѓани за правни последици од земање оружје во друга земја. Од друга страна, земји како Германија, Данска и Латвија дадоа зелено светло за нивните граѓани да се приклучат на војната.

За владата на Јужна Кореја, доброволните борци како Ри предизвикуваат главоболка поради политичкиот ризик, вели Дон С. Ли, доцент по политика на Универзитетот „Сунгкјункван“.

- Без консултирање со владата и со постапување според личното верување и мисија, може да има потенцијално негативно влијание врз меѓународните односи - вели тој.

Додека и САД, кои постојано ја изразуваат својата посветеност на Украина, ги советуваа граѓаните да не волонтираат да не се приклучуваат на борбата во странство, предупредувајќи дека Русија може да ги третира како платеници, Вашингтон всушност не им забрани на луѓето да одат како што им забрани Јужна Кореја.

И покрај блиското сојузништво со САД и брзата осуда на руската инвазија во февруари минатата година, Јужна Кореја беше внимателна и го ограничи изгледот на нејзината поддршка на воените напори на Украина, свесна дека ги загрозува нејзините економски врски со Русија и ризикува поголема руска поддршка на нуклеарната програма на Северна Кореја.

- Јужнокорејската Влада е претпазлива. Јужна Кореја дефинитивно не зазема неутрален став, но не е толку експлицитно јасна како САД - вели Ли.

Но, Јужна Кореја ѝ помогна на Украина на други начини. Неколку дена по руската инвазија, Јужна Кореја објави заострување на извозните контроли против Русија и им се придружи на западните земји во блокирањето на некои руски банки од меѓународниот платен систем SWIFT - потег што беше пофален од американските лидери во тоа време. Минатата година Јужна Кореја испрати 100 милиони долари хуманитарна помош за Украина, а годинава планира да испрати уште 150 милиони долари. Во меѓувреме, конгломератите како „Самсунг“ и „Хјундаи“ се согласија да поддржат проекти за реконструкција во Украина.

Сепак, како еден од најголемите светски извозници на оружје, Јужна Кореја во голема мера престана да ги вооружува директно украинските одбранбени сили. Минатиот месец, во ненадејна посета на Киев, претседателот Јун Сук Јеол рече дека Јужна Кореја ќе обезбеди повеќе воени резерви, мислејќи главно на несмртоносна опрема како што се панцири и шлемови.

- Се прашувам што ќе кажат Јужнокорејците кога ќе видат дека најновото руско оружје е во рацете на нивните најблиски соседи - нашите партнери од Северна Кореја - злокобно изјави, Дмитриј Медведев, рускиот заменик-претседател на Советот за безбедност.

Ри изрази одреден оптимизам во јуни минатата година дека конзервативната влада под тогаш новоизбраниот Јун нема да го стави во затвор. И во март, тој се изјасни за виновен по обвинението, велејќи:

- Не учествував во руско-украинската војна за Украина, туку за невините луѓе. Се извинувам што го прекршив законот, но сепак мислам дека беше добра одлука да учествува, во војната.

Извор: Time.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот