X
 05.07.2018 Наука

Научници го детектираа најстуденото место на планетаваКолку навистина може да биде студено на површината на Земјата?

Досегашните мерења покажуваат дека навистина можат да се измерат неверојатно ниски температури. Дури и минус 97 Целзиусови степени. Оваа екстремно ниска температура научниците ја измериле на најстуденото место на Земјата – на ледената плоча длабоко во средината на Антарктикот и тоа во текот на долгата и темна поларна зима.

„Тоа е место каде што условите за живот на Земјата се најслични со условите за живот на некоја друга планета“, истакна водителот на студијата Тед Скамбос, истражувач од Националниот центар за снег и мраз на Универзитетот „Колорадо“.


Антарктик
(Фото: Pixabay)
Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука