X
 06.02.2024 Живот

„Визер“ укинува голем број авиолинии во регионот

Од следното лето „Визер“ нема да лета од Љубљана до Лондон Лутон, со што авиокомпанијата останува само на летови за Скопје (три пати неделно).

„Визер“ ги откажува летовите од Ниш до Дортмунд, Виена и Малме, што се вкупно седум лета неделно. Компанијата останува на само две линии од Ниш (Базел и Меминген). Тоа значи дека Ниш наместо 13, ќе има само седум неделни летови, шест помалку од лани.

И во Бања Лука компанијата укинува две линии и ќе остане само на две линии, а ќе има пет лета помалку од лани, пренесува регионалниот авиопортал ЗамаАеро.

„Визер“ дополнително ги намалува и летовите од Тузла. Минатото лето имаше 48 лета на 16 линии, зимава девет лета на три линии, но летово има еден лет помалку од оваа зима, односно ќе има осум неделни летови на 3 линии, имајќи предвид дека Базел се намалува од три на два лета неделно.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот