X
 06.05.2021 Живот

И покрај пандемијата, овие 5 земји се најсреќни во светот

Сите сакаме да си ја најдеме среќата. Впрочем, тоа е единствената најважна цел во нашите животи. Иако не сите луѓе можат да бидат среќни постојано, една земја може.

Секако, тешко е да се измери среќата затоа што постојат голем број фактори што влијаат врз неа. Светскиот извештај за среќа за 2021 година беше особено интересен затоа што ги зеде предвид ефектите на ковид-19 и се обиде да се фокусира на тоа како пандемијата влијаеше врз животот на луѓето и како владите низ светот успеаја да се справат со ситуацијата.

Ако се прашувате како напредуваше целиот свет во сето ова лудило, ова се петте земји што и покрај сè, се прилично среќни.

1. Финска

1
Фото: Freepik

Финска повторно се најде на првото место како најсреќна земја во светот. Ова место го држи веќе четврта година по ред. Со еден од најдобрите образовни системи во светот, земјата веќе подолго време е посреќна од другите. Неодамна Финска ги отвори рестораните, го забрза процесот на вакцинирање и го намали бројот на позитивни случаи на ковид-19.

2. Данска

danska
Фото: Freepik

Уште една нордиска земја на листата. Данска е позната по тоа што е една од земјите со најдолг животен век и социјална поддршка. Исто така, Данска е една од најдобрите земји кога станува збор за велосипедистите и велосипедските патеки.

3. Швајцарија

svajcarija
Фото: Freepik

Единствената европска земја во првите пет, Швајцарија, е рај за патниците. Земјата има исклучително добро место на листата оваа година бидејќи се искачи за три места нагоре. На крајот на краиштата, нацијата оди да гласа за повеќето одлуки, дури и ако треба да се одлучи бројот на денови за одмор на работниците.

4. Исланд

island
Фото: Freepik

Земја која има доста високи поени кога станува збор за благосостојбата на граѓаните, Исланд е една од најдобрите држави за посета, и една од најсреќните. Познато е дека земјата привлекува многу посетители секоја година и успеа да остане една од понапредните нации во светот. Освен тоа, Исланѓаните сметаат дека секогаш можат да се потпрат на друг сограѓанин кога работите ќе станат прилично тешки.

5. Холандија

1
Фото: Freepik

Според извештајот на УНИЦЕФ од 2013 година, холандските деца се најсреќни во светот. Сигурно тоа кажува нешто за земјата. Холандија остана високо на ранг-листата уште од 2005 година, што е прилично голема работа. Доволно е тешко да се одржуваат ваквите рангирања од година на година, но овој вид на постојаност е исклучително тежок.

Извор: Indiatimes.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот