X
 06.08.2019 Економија

Петте водечки американски компании за еден ден изгубија 162 милијарди долари

Водечките американски технолошки компании изгубија 162 милијарди долари при вчерашното тргување на „Вол стрит“, при што најголема загуба забележа „Епл“.

Тоа е најдраматичен пад на американските индекси во 2019 година. „Мајкрософт“, „Епл“, „Амазон“, „Алфабет“ и „Фејсбук“  - петте највредни американски компании - заедно изгубија 162 милијарди долари, што покрена поголема криза на берзата, предизвикана, меѓу другото, поради загриженоста од трговска војна помеѓу САД и Кина.

Споменатите компании во петокот загубија 66 милијарди долари од пазарната вредност.

Најголем пад на вредноста на акциите забележа „Епл“ до 5,2 отсто.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија