X
 07.02.2020 Живот

Детето постојано пререкува. Човек да не може кафе да се напие, а камоли муабет да направи

Јас сум мајка на дете од 5,5 години. Девојчето е многу умно (кога сака темпераментно, паметно, бистро), но не знам како да се справам со нејзиното пререкување. Таа со околината е мирна и послушна, но кога е дома со мене и со татко ѝ, нонстоп пребарува. Човек да не може кафе да се напие, а камоли муабет да направи. Пререкува како, на пример: „Јас сум овде главната, не сте вие“. Ако ѝ подвикнеме, таа ни враќа со детски заканувачки пораки. Постојано разговараме со неа дека тоа не е убаво, не треба така, објаснуваме и сликовито, но нештото се повторува. Дали можете да ни помогнете?

Ова е прашањето на мајка упатено до психолозите и психотерапевти, соработници на Деца.мк.

Одговорот на Христина Стефановска прочитајте го на овој ЛИНК.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот