X
 07.12.2018 Живот

Хрватски седмоодделенец со македонско потекло е европски шампион во роботика.

Се трудам да го научам македонскиот литературен јазик и, секако, културата на македонскиот народ. Го изучувам во моето училиште. Најтешко ми е зборувањето. На наставата по македонски понекогаш слушаме и разговараме за познатите пејачи од Македонија. Така дознавам што е ново и што се слуша кај вас, вели Борут

Борут Патчев има 13 години, живее во Хрватска, има македонско потекло, ја обожава роботиката и има еден куп награди од европски првенства.

Прочитајте повеќе на деца.мк

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот