X
 07.12.2021 Живот

Чамец без кормило плови по амстердамските канали

„Робоут“, автономен чамец со големина на автомобил, се тестира во главниот град на Холандија.

Неговиот дизајнер верува дека може да ги трансформира водните патишта во Амстердам, да помогне да се намали сообраќајниот метеж на малите улици и да се создаде еколошки систем за собирање ѓубре.


Извор: ВВС
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот