X
 12.08.2020 Живот

Уникатен воден лавиринт во Канада инспириран од дабарот

Низ светот има многу лавиринти изградени за да понудат поинаков вид забава за посетителите. Но, лавиринтот „Еко-Одисе“ во Вејкфилд, Канада, оди чекор понапред. Таму може да патувате низ лавиринт направен од водени канали.Овој лавиринт бил инспириран од дабарот, кој гради мрежа од подводни канали слични на лавиринт во своето живеалиште. Дабарот се движи низ овие канали во текот на целата година за да бара храна и дрвја за браните што ги гради.
Водениот лавиринт „Еко-Одисе“ им нуди забава и едукација на посетителите, но и поглед на природата од дабарска перспектива. Лавиринтот се завршува за околу два часа. „Еко-Одисе“ нуди и специјална игра во која патниците имаат 60 минути за да решат загатка.

Автор: Томас Мекдоналд
Извор: mtlblog.com Насловна фотографија: Instagram
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот