X
 08.05.2018 Култура

Кулинарска мапа на светот ги открива специјалитетите на секоја земја, вклучувајќи ја и Македонија

Што е она што граѓаните на нашата земја сакаат да го јадат, по што сме препознатливи и по што странците нè паметат кога станува збор за јадењето? Гравче-тавче? Сарма? Полнета пиперка? Не.

мапа
Фото: Visually

На интернет веќе неколку години е актуелна кулинарска мапа на светот во која секоја земја е обележана со јадењето што е најпопуларно во неа. Резултатите се собрани врз основа на податоците од пребарувањата на „Гугл“, односно од првиот резултат што излегува кога во пребарувачот ќе напишете: „Омилено јадење во...“

Излегува дека омиленото јадење на цел Балкан е питата. И тоа во Србија српската, во Босна босанската, во Македонија македонскиот бурек, а во Црна Гора црногорскиот. Единствено Хрватите се разликуваат, па кај нив најчесто пребарувано е кафето.

Целата мапа можете да ја погледнете ТУКА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура