X
 08.12.2022 Живот

Огромна карпа во облик на риба се појави во саудиска пустина

Фотографот Калид Ел Анази направил фотографии од голема карпа во облик на риба која излегува од песокот во пустината во Саудиска Арабија. Фотографиите од необичната карпа биле направени со дрон во текот на снимањето на археолошките богатства во округот Ал-Ула.

- Додека го документирав пределот, пред мене се појави нешто како планина со облик на риба во срцето на пустината - изјавил Ел Анази.Тој претпоставува дека не е првиот човек што ја видел карпата, но можеби е првиот што го забележал нејзиниот необичен облик бидејќи гледал од птичја перспектива. Фотографот ја нарекол карпата Пустинска риба.

По објавувањето на неговите фотографии, многумина помислиле дека карпата можеби е остаток од големо морско чудовиште, но тоа сепак не е така. Станува збор за карпа која го добила обликот поради повеќе фактори, изјавил Ел Анази.

Извор: CNN
Насловна фотографија: Twitter
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот