X
 09.01.2021 Здравје

Еве колку минути треба да вежбате за да имате подолг живот

За многумина од нас, 2020 беше тешка година за одржување на здравите навики. Како што се менуваат нашите животни ситуации и нашите опции за вежбање надвор од домот со оглед на високиот број на заболени од Ковид-19, тешко е да се одржува вообичаената рутина за вежбање.

Но, имаме добри вести: истражување објавено во списанието „Сиркулејшн“ на Американската асоцијација за срце открива дека брзите вежби со времетраењето од 12 минути може да го зголемат вашиот животен век и да го намалат ризикот од срцеви заболувања и дијабетес.

- Почнуваме подобро да ги разбираме молекуларните основи за тоа како влијаат вежбите врз телото и го користиме тоа знаење за да ја разбереме метаболичката архитектура околу моделите на реакција на вежбите - објаснува д-р Рави Шах, главен автор на истражувањето.

- Овој пристап има потенцијал да ги таргетира луѓето што имаат висок крвен притисок или многу други метаболички фактори на ризик како одговор на вежбањето и да ги насочи кон поздрав животен стил.

Извор: Eatthis.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје