X
 25.06.2021 Здравје

7 неочекувани и помалку познати причини што предизвикуваат реакција на кожата во лето

Сонцето може да ја оштети кожата и треба да преземете мерки за да не се изгорите и да добиете изгореници, но има неколку помалку познати потенцијални непријатности што летото може да ги донесе.

Осипот, кој може да биде предизвикан од разни фактори, се јавува почесто во текот на летото отколку во студените периоди. Може да се појави како реакција на одредени супстанции во вода, но исто така и од други причини. Во продолжение се помалку познати причини и видови на осип, за да знаете како да ги препознаете и соодветно да реагирате.

1. Фитофотодерматитис

Сокот од лимон или сокот од друг цитрус во контакт со кожата што е изложена на сонце може да доведе до сериозни изгореници, а оваа состојба се нарекува фитофотодерматитис, исто така позната како маргарита дерматитис. Фотосензитизирачко соединение во лиметата наречено фурокумарин, се активира под влијание на ултравиолетова светлина (УВА), предизвикувајќи осип на печење во рок од неколку часа.

Може да се појават меури со чешање или црвени отоци на кожата, со тешки симптоми, кои се најизразени два до три дена по изложувањето на сонцето. Бидејќи овој осип влијае само на областите на кожата кои дошле во директен контакт со сок од лимета, во тој регион се појавуваат дамки, пликови или други неправилни форми. Како што пликовите заздравуваат, кожата може да потемни, и да остане повеќе пигментирана со месеци. Вашиот лекар веројатно ќе ве советува да користите стероиден крем и ладни облоги за ублажување на болката.

За да спречите маргарита дерматитис, измијте ги рацете откако ќе користите цитрус, а доколку сокот од цитрусните овошја дојде во контакт со кожата, измијте го ако сте на сонце, дури и ако претходно сте ставиле крема за сончање, советуваат дерматолозите.

2. Осип под костимот за капење

Овој проблем може да се појави доколку мали медузи или морски анемони останале под вашиот костим за капење. Тие ослободуваат токсин, што предизвикува алергиска реакција на кожата. Додека пливате, можете да почувствувате сензации како пецкање, и во рок од 4 до 24 часа, се појавуваат црвени испакнатини на местата што ги покрива костимот за капење, како каснувања од инсекти и многу чешање. Осипот е почест во пролет и лето и кај деца на возраст под 15 години, како и кај сурфери кои обично поминуваат повеќе време во вода.

За да ја намалите можноста да добиете овој осип, би било добро да се истуширате и да го смените костимот за капење веднаш по пливањето. Исперете го костимот за капење со топла вода за да ги отстраните останатите организми. Прашајте го вашиот лекар за употреба на антихистамин или топичен кортизон за ублажување на чешањето. Овие креми треба да се избегнуваат кај деца, како и во пределот на препоните и лицето кај возрасни луѓе.

koza
Фото: Freepik

3. Осип на пливач

Осипот на пливачите се разликува од гореспоменатиот осип по тоа што се појавува во области кои не се опфатени со костимот за капење. Ова се случува кога микроскопски паразити на заразени полжави кои живеат во топла, плитка вода на езеро, поток или океан влегуваат во кожата, предизвикувајќи алергиска реакција во форма на мали црвени испакнатини на кожата. Човекот е „слеп домаќин“ за овие организми, па затоа паразитите на кожата умираат, но нивното присуство предизвикува интензивно чешање. За да го олесните чешањето, по пливањето, избањајте се со горка сол или истријте ја кожата со природен пилинг или сода бикарбона и ставете ладни облоги. Ако чешањето продолжи, консултирајте се со вашиот лекар дали ќе ви помогнат антихистаминици или кортизон.

4. Фоликулитис на „топла бања“

Еден или два дена по капењето во вода која е загадена со обична бактерија наречена „Pseudomonas aeruginosa“, која се наоѓа во почвата и водата, постои можност за развој на осип на кожата познат како фоликулитис во топла бања. Топлата вода го разградува хлорот кој ги убива бактериите. Осипот може да се појави и по пливање во лошо одржуван базен или загадено езеро.

Симптомите на фоликулитис на „топла бања“ вклучуваат црвен осип, со дијаметар околу еден милиметар, кој чеша и е поизразен во деловите на телото покриени со костим за капење, како и чешање или мали мозолчиња околу фоликулите на косата. Иако може да помине само, посетете лекар ако не помине за неколку дена. Можно е да ви препишат антибиотици за да се справите со овој проблем. Најдобар начин да се спречи овој вид осип е да се проверат нивоата на хлор и бром во водата.

5. Осип од топлина

Исто така познат како милијарија, осипот од топлина се јавува кога потта останува во порите и се акумулира под кожата. Ова е особено проблем за бебињата, но може да се случи и на која било возраст, особено кога е топло и влажно надвор. Кожата пецка или чеша, а се појавуваат мали црвени зрнциња кои лесно пукаат. Најчесто се јавува на наборите, како што се пазувите, лактите и препоните.

Осипот од топлина обично поминува сам по себе, но можете да го ублажите носејќи лабава облека и ладење на кожата. Носете памучна гардероба, користете лесни хидратантни креми или лосиони, наместо тешки, мрсни креми. Престојот во климатизирани простории или во сенка ќе ја намали можноста за појава на овој осип.

koza
Фото: Freepik

6. Полиморфна ерупција на светлина


Луѓето кои се чувствителни на сончева светлина, кои се изложени на сè поинтензивно УВ зрачење кон крајот на пролетта и почетокот на летото, можат да добијат осип познат како полиморфна ерупција на светлина. Обично се појавува на градите, вратот, рацете и лицето и е почест кај жени и луѓе со посветла кожа. Оваа реакција е поради преосетливост на сонцето, и обично поминува сама по себе во рок од 10 дена и се јавува еднаш во текот на летната сезона. За да се ослободите од чешањето, консултирајте се со вашиот лекар за земање антихистаминици или примена на крем што ќе го ублажи чешањето. Во тешки случаи, вашиот лекар може да препише локален кортикостероид.

За да ја спречите оваа појава, треба да престојувате под сенка што е можно повеќе, кога сонцето е најсилно, помеѓу 10 и 14 часот.

Додека сте надвор, покријте ја кожата со лесна облека и нанесете заштитна крема со минимален заштитен фактор од 30 или повисока, во сите области изложени на светлина.

7. Пукање на усните

Пукањето на усните е последица на вирусна инфекција што се манифестира со мали плускавци исполнети со течност на усните или околу нив. Ако претходно сте имале рани на усните, може да забележите дека појавите се почести во текот на летото, како резултат на изложеност на сончева светлина. Луѓето честопати не знаат дека сонцето е предизвикувач. Не заборавајте да користите крема за сончање на усните, особено ако сте имале херпес во минатото. Земањето антивирусен лек во текот на првите 24-36 часа по појавата на симптомите помага да се спречи или забави појавата на овој вид осип.

Извор: Eklinika.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје