X
 09.02.2022 Технологија

Кинеска компанија развива авион што ќе лета од Пекинг до Њујорк за еден час

Кинеска компанија планира да произведува хиперсонични авиони што ќе може да летаат од Пекинг до Њујорк за само еден час. Дизајнот на овие авиони дозволува да развиваат брзини од 11.000 километри на час.

Научниците очекуваат тестирањето да започне следната година, а новите авиони да се користат до крајот на деценијата. Новиот вид авион се развива од страна на „Спејс транспортејшн“.


Компанијата објавила видео на својата веб-страница во кое се прикажува како би работел авионот.

Според компанијата, се развива ракета со крилја за брз транспорт која ќе чини помалку од ракетите што носат сателити и ќе биде побрза од обичните авиони.

Извор: News
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија