X
 09.03.2020 Живот

Уникатно кафуле направено за оние што сакаат да се одморат од луѓето

Во слепа улица во Тајпеј, со костур што со чаша вино и цигара ве пречекува на влезот, е скриено необично кафуле со уште понеобично име - „Мизантропско друштво“.

На ѕидот на самиот влез, покрај костурот, е напишан цитатот на Франц Кафка: „Постои неограничена количина на надеж во универзумот... но не за нас“.

View this post on Instagram

〃厭世會社空間設計之1〃 新居落成的沙龍美照居然拖了這麼久才發!來介紹一下厭世會社的空間設計吧。 許多人走進這條死巷子,都會「哇」一下,竟然有一間這麼黑、這麼邊緣、這麼美的店… 推開門後再「買尬」一下,這裡散發出來的氣氛很特別…這是什麼風格類型?工業風?復古風?文青風?侘寂風? 當初遇見設計師Alpha時,他大概也覺得荒唐,業主說他要一個「厭世」的感覺,但「厭世」這麼抽象的詞,到底是一種什麼樣的設計風格? 我買了好幾本有關室內裝潢的書,看了幾百間別人的咖啡廳,也參考了幾間鬼屋,一起思考著這個問題。這是一件在世界上還沒有人嘗試過的案子。 只有一個我的小故事,不帶任何設計框架,原來一個新的風格是這樣從無到有被具象化出來的,也許有機會你可以實際走訪一遭,為你介紹這些設計細節,這就是世界上第一個,也是唯一一個,屬於厭世會社的風格。Alpha怎麼辦到的呢?咳咳~換他上場了 . 下一篇~ #design #cafedecor #decorationideas #cafetaipei #coffeeshop #shopdesign #coffeeshotoftheworld #cafedesign #cafehoppingtaipei #taipeicafe #taipeibistro #bardesigns #interiordesign #室內設計 #品牌設計 #空間設計 #咖啡廳設計 #台北咖啡廳 #台北餐酒館 #商空設計 #門面設計 #店舗設計

A post shared by The Misanthrope Society 厭世會社 (@mis.society) on


Ова единствено место е направено за оние што сакаат да се одморат од луѓето.

На ова место преовладува црниот хумор, а мир може да најдат сите што сакаат да побегнат од другите, да се напијат пијалак или сами да уживаат во својот оброк.


Тука се служат коктели со необични имиња, па така има „Гоуст Ајленд Ти“, кој се прави од тајванска вотка. Коктелот „Кафеске“ е мешавина од кафе и вотка, додека „Ноу лонгер хјуман“ се добива од мешавина на алкохолниот пијалак „мидори“, бренди и вотка.

Ако го нарачате коктелот „Лест Вордс“ (Последните зборови), ќе ве замолат на парче хартија да си ги напишете последните зборови што би ги кажале на смртна постела и таа хартија ќе биде додадена во купчето со туѓи последни зборови.

Црниот хумор и црниот декор се одлика на овој бар: црни ѕидови, црно мени, црни чинии - дури и пилешкото е црно, бидејќи се потопува во традиционална тајванска сурутка од ферментиран грав. Оние што ќе порачаат пилешко ќе го добијат во пламен за да ги потсети на пеколот.


Целиот амбиент е надополнет со познатиот цитат од Жан Пол-Сартр кој е напишан на ѕидот: „Пеколот се другите луѓе“.

Сопственикот на кафулето, Чен Шаогвај, кој страдал од сериозна депресија, сакал да создаде место каде што ќе се чувствуваат добро и оние што не се друштвени луѓе.

- Името „Мизантропско друштво“ значи дека тука можете да го мразите светот колку што сакате. Сакам да ги привлечам луѓето со мрачна страна на ова место за да си помогнеме едни на други да ја почувствуваме „топлината на различните луѓе“ - вели Чен.

„Мизантропско друштво“ се наоѓа во една од најживите области во Тајпеј, во близина на ноќен пазар на кој се продаваат облека и храна. Но, сопственикот нашол совршено место да го смести овој специфичен бар - во мрачен агол на слепа улица до која не допира светлината.

Чен дошол до идејата да отвори ваков бар откако поминал еден месец во болница за ментално здравје, каде што добил соодветна нега, но повторно се чувствувал лошо откако излегол.

- Во мојот случај, најважно е тоа што излегов од мракот за да им помогнам на другите луѓе, пријателите кои ги запознав во болница - вели Чен, кој претходно работел како инженер.

Сепак, многу депресивни луѓе што го посетуваат кафулето не пијат алкохол бидејќи им ги влошува симптомите или не смеат да го мешаат со нивните лекови.

Освен пијалак и храна, тука можете да купите и кафе и книги, меѓу кои има автобиографии, романи за мрачните епизоди од животите на луѓето и дела од областа на психологијата.


Барот бил отворен во февруари минатата година и Чен вели дека во него луѓето доаѓале да плачат, да разговараат со него, да читаат книги. Тој сега има десетици редовни клиенти кои имаат исти ментални нарушувања, па на тој начин формирале мрежа на меѓусебна поддршка.

Во Тајван не се зборува многу за психичкото здравје, а оние што имаат нарушувања се стигматизирани и немаат со кого да разговараат за проблемот.

- Луѓето веројатно можат да зборуваат само со нивните семејства и пријатели, кои баш и не ги сфаќаат, особено родителите и постарите генерации кои не знаат ништо за проблемите со менталното здравје - вели Чен.


Постарите луѓе сметаат дека овие проблеми можат да се решат во разговор со свештено лице или со помош на алтернативни методи што подразбираат суеверие.

Во ова кафуле можете да порачате што сакате, важно е само како ќе ја формулирате вашата нарачка. Чен еднаш добил барање да направи коктел за личност која се чувствувала како општеството да ја заробило, па за овој клиент направил коктел со силен вкус.

- Дали сакате да се вратите во реалниот живот? - ве прашува знакот закачен на вратата кога ќе сакате да излезете.

Извор: Edition.cnn.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот