09.04.2016 Живот

Утринските ритуали на успешните луѓе

Како го започнувате утрото го одредува тонот на остатокот од вашиот ден, такашто вашата утринска рутина е доста важна, особено кога сте задолжени за цела компанија.

Се прашувате какво е утрото на успешните претприемачи? Во продолжение ви ги претставуваме утринските навики на најуспешните претприемачи.

1. „Прво тешките работи - Со ова започнувам наутро. Нештото од кое најмногу се плашам да го направам е и првото нешто кое сакам да го направам за во текот на денот да не морам да се соочам со него - Ненси Клири, издавач и сопственик на „Wyatt-MacKenzie Publishing“.

2. „Веќе сум станата во 6 часот наутро. Обично се освежувам и медитирам пред да го проверам меилот и социјалните медиуми“ - морам да кажам дека е доста примамливо. Потоа јас вежбам јога најмалку половина час. Времето поминато сама ми помага да продолжам во текот на денот“ - Кејт Спасиќ, основач на „Bikes & Humans“

3. „Како основач на глобална фирма за инвестициски менаџмент се будам неколку пати во текот на ноќта за да го проверам пазарот. Крајното време за будење е 5.30 часот - поминувам време со моето семејство и моите кучиња. Рано наутро, пред да одам во канцеларијата, ова е одлично време за собирање на мислите и планирање на целите за останатиот дел од денот“ - Џозеф Хослер, лидер во „Auour Advisory“.

4. „Одам на утринско џогирање. Без одредена далечина ниту време - го местам алармот во 5.30 часот, станувам, ги ставам тренерките и трчам се` додека не се уморам“ - Нил Ендру, директор и основач на „Piccana“

5. „Мојата прва работа наутро, во 6.00 часот е пиење чај и организирање на постовите на социјалните медиуми. Потоа следува секојдневната борба на станување на двајца тинејџери од кревет и 15 минутен појадок поминат во разговор со мојата сопруга“ - Крис Муреј, основач на „Varda Kreuz Training“

6. „Откако ја прочитав книгата „Тhe Miracle Morning“, започнав да се будам еден час порано за да го започнам мојот утрински ритуал. Наутро ги извршувам активностите за личен развој како што е медитација, пишување на афирмации, визуелизација, читање, пишување дневник и вежбање“ - Талаја Валер, основач на „Waller & Company“

7. „Еднаш зедов курс по креативно пишување, а професорката ми рече дека најкреативното време е кога ќе ги отвориш очите, уште пред да посегнеш по алармот. Токму затоа секој ден, првото нешто што ќе го направам е пишувањето“, Ерика Филд, извршен директор на „Wagdrobe“