X
 09.10.2019 Политика

Италијанците го намалуваат бројот на пратеници за повеќе од една третина

Италијанскиот парламент изгласа намалување на бројот на пратеници за повеќе од една третина, како дел од уставните реформи за кои се залагаше движењето „Пет ѕвезди – М5С“, а тоа би можело темелно да ја промени политичката сцена.

Предлог-законот, кој беше одобрен од речиси сите партии, предвидува намалување на бројот на пратеници во Долниот дом од сегашните 630 на 400, а во Сенатот од 315 на 200.

Од М5С велат дека со тие намалувања, кои треба да стапат во сила на следните избори 2023 година, ќе се заштедат стотици милиони евра и ќе го направат парламентот поефикасен.

- Ова е голема победа за италијанскиот народ и граѓаните - рече лидерот на М5С и министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо по гласањето.

Уставната измена помина два круга гласање, Долниот дом го усвои конечно со 553 гласа „за“, 14 „против“ и два „воздржани“.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Политика