X
 10.05.2024 Наука

Создаден уред што ги лоцира вените под кожата

Научниците успеале да направат уред за пронаоѓање вени кој користи инфрацрвена светлина за да ги лоцира вените под кожата. Уредот емитира инфрацрвена светлина која се апсорбира во крвта.

Потоа, вените се појавуваат како темни линии на посветла заднина, што им помага на давателите на здравствени услуги да ја визуализираат нивната локација и длабочина.

Извор: Тwitter
Фото: Screenshot/Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука