X
 10.07.2022 Живот

Колку често треба да ги миете различните делови на телото, според науката

Можеби мислите дека редовното туширање е една од најдобрите работи што можете да ги направите за целокупното здравје, но секојдневното туширање не е неопходно за повеќето луѓе. Всушност, само некои делови од вашето тело имаат корист од секојдневното миење, додека други може да ги миете само неколку пати неделно.

Вашата коса - Иако ништо не може да се спореди со чувството на свежо измиена коса, не секој тип коса треба да се мие со шампон на дневна основа. Само луѓето со фина и нежна коса можат да имаат корист од секојдневното миење бидејќи таа многу побрзо се мрси. Но, ако вашата коса е виткана, можете лесно да се извлечете миејќи ја еднаш неделно.

kosa
Фото: Freepik

Вашите стапала - Многу луѓе мислат дека ќе ги исчистат стапалата со сапун и вода, но тоа всушност не е доволно за да се спречат пукнатините и потењето. За да ги одржувате вашите стапала здрави, мијте ги и чистете ги еднаш дневно со топла вода и сапун за да спречите иритација и набиени места на кожата.

Вашето тело - Иако топол туш може да ви помогне да се опуштите по напорниот ден, секојдневното туширање не е неопходно, па дури и може да ја иритира вашата кожа. Топлата вода и грубите сапуни ги отстрануваат природните масла на кожата, предизвикувајќи таа да се исуши многу побрзо. За повеќето луѓе, туширањето само два до три пати неделно е доволно за да останат чисти.

Вашите пазуви - Иако потењето е апсолутно нормално,, никој не сака непријатните мириси на телото да влијаат врз неговиот социјален живот. Секојдневното миење на пазувите и нанесувањето дезодоранс обично треба да биде доволно за да го спречите овој проблем.

mienje
Фото: Freepik

Вашиот јазик - Иако правилното миење на забите и грижата за непцата се суштински чекори за совршена насмевка, чистењето на јазикот е исто така клучно за да ви биде здивот свеж подолго време. Вашиот јазик има многу мали „пукнатини“ кои можат да ги сокријат бактериите, а секојдневното стружење по четкањето може да помогне да се елиминира лошиот здив.

Извор: Bright Side
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот