X
 22.04.2022 Наука

Луѓето со оваа боја на коса се најатрактивни, според истражување

Додека некои од нас претпочитаат да го задржат својот природен изглед, други навистина уживаат да го менуваат својот стил одвреме-навреме. И додека многу луѓе знаат која боја на коса им стои најдобро, нивното мислење можеби не се совпаѓа со општиот консензус.

Всушност, постојат специфични нијанси што би можеле да направат да изгледате подобро во очите на другите луѓе. Истражувачите утврдиле дека луѓето со одредена боја на коса често се сметаат за најпривлечни.

Истражувачите од Колеџот за природни и здравствени науки на Универзитетот во Тампа се обидоа да откријат која боја на коса се смета за најпривлечна и за мажите и за жените. Истражувачите ги анализирале преференциите на повеќе од 1.900 машки и женски студенти на универзитетот преку анкета во која се собрале податоци.

Според студијата, и мажите и жените сметале дека луѓето со кафеава коса се попривлечни од оние со која било друга нијанса. Презентирајќи слики од иста жена со различна боја на коса, истражувачите откриле дека од анализираната популација, 67 отсто од мажите претпочитале жена со кафеава коса, а 71 отсто од жените избрале маж со кафеава коса.

brineta
Фото: Freepik

Во однос на машките и женските преференции, русокосата се сметаше за следниот најдобар избор. Според студијата, 27 отсто од мажите ја избрале фотографијата со русокоса за најпривлечна, додека 23 отсто од жените на сличен начин ја претпочитале русата коса кај мажите. Црвената коса, сепак, ја сметале за најмалку привлечна и двете групи. Истражувачите забележале дека само 6 отсто од мажите и 6 отсто од жените ја избрале црвената коса како најпривлечна.

- Црвената коса беше најретката боја на косата кај населението и сите поединци најмалку ја претпочитаа - забележуваат истражувачите.

Според студијата, кафеавата е „просечна“ боја на коса кај населението бидејќи е најчеста. Но, тоа можеби не е единствената причина поради која и мажите и жените се чини дека гравитираат кон оваа боја како најпривлечна. Наместо тоа, оваа боја на коса најчесто се поврзува со различни позитивни квалитети кај жените кои би можеле да бидат привлечни за двата пола.

- Кафената боја на косата е поврзана со неколку карактеристики на личноста, како што се интелигенција, независност, компетентност. Така, иако се чини дека просечната хипотеза е поддржана, може да има други поврзани асоцијации со кафеавата коса кај жените, освен тоа што е најчеста - велат истражувачите.

Извор: Bestofonline.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука