X
 11.01.2023 Култура

Ова се победниците на „Златен глобус“ 2023 година

Церемонијата на доделувањето на „Златен глобус“ обично ја отвора сезоната на награди, а победниците на овој настан обично се индикација за тоа каде ќе се движат „Оскарите“ што треба да се одржат за два месеца.

80. доделување на „Златен глобус“ за 2023 година, по двегодишна пауза од емитување на националните телевизии, гледачите синоќа можеа да ја проследат во живо, овој пат со проширено гласачко тело, како и многу други реформи, меѓу кои и забрана за членовите да примаат подароци од студија и мрежи. Овогодишната церемонија се одржа во хотелот „Беверли Хилтон“ во Лос Анџелес, а водител беше комичарот Џерод Кармајкл.

Ова се победниците:

Филмски категории


Најдобар филм - драма


„Avatar: The Way of Water“
„Elvis“
„The Fabelmans“
„Tár“
„Top Gun: Maverick“

Најдобар филм - мјузикл или комедија

„Babylon“
„The Banshees of Inisherin“
„Everything Everywhere All at Once“
„Glass Onion: A Knives Out Mystery“
„Triangle of Sadness“

Најдобар странски филм

„All Quiet on the Western Front“
„Argentina, 1985“
„Close“
„Decision to Leave“
„RRR“

Најдобар анимиран филм

„Guillermo del Toro's Pinocchio“

„Inu-Oh“
„Marcel the Shell With Shoes On“
„Puss in Boots: The Last Wish“
„Turning Red“

Најдобар режисер

Џејмс Камерон, „Avatar: The Way of Water“
Даниелс, „Everything Everywhere All at Once“
Мартин Мекдонах, „The Banshees of Inisherin“
Стивен Спилберг, „The Fabelmans“

Најдобро сценарио


Тод Филд, „Tár“
Даниелс, „Everything Everywhere All at Once“
Мартин Мекдонах, „The Banshees of Inisherin“
Сара Полеј, „Women Talking“
Стивен Спилберг и Тони Кушнер, „The Fabelmans“

Најдобар актер во филм - драма

Остин Батлер, „Elvis“

Брендон Фрајзер, „The Whale“
Хју Џекман, „The Son“
Били Наj, „The Inspection“

Најдобра актерка - драма

Кејт Бланшет, „Тár“

Оливија Колман, „Empire of Light“
Вајола Дејвис, „The Woman King“
Ана де Армас, „Blonde“
Мишел Вилијамс, „The Fabelmans“

Најдобар актер во филм - мјузикл или комедија

Диего Калва, „Babylon“
Даниел Крег, „Glass Onion: A Knives Out Mystery“
Адам Драјвер, „White Noisе“
Колин Фарел, „Тhe Banshees of Inisherin“
Ралф Фајнс, „The Menu“

Најдобра актерка во филм - мјузикл или комедија

Лесли Манвил, „Mrs. Harris Goes to Paris“
Маргот Роби, „Babylon“
Ања Тејлор-Џој, „The Menu“
Ема Томсон, „Good Luck to You, Leo Grande“
Мишел Јео, „Everything Everywhere All at Once“

Телевизија

Најдобра ТВ-серија - мјузикл или комедија


„Аbbott Elementary“
„The Bear“
„Hacks“
„Only Murders in the Building“
„Wednesday“

Најдобра ТВ-серија - драма

„Better Call Saul“
„The Crown“
„House of the Dragon“
„Ozark“
„Severance“

Најдобар актер во ТВ-серија - драма

Џеф Бриџес, „Тhe Old Man“
Кевин Костнер, „Yellowstone“
Диего Луна, „Andor“
Боб Оденкирк, „Better Call Saul“
Aдам Скот, „Severance“

Најдобра актерка во ТВ-серија - драма

Ема Дарси, „House of the Dragon“
Лора Лини, „Оzark“
Имелда Стаунтон, „The Crown“
Хилари Свонк, „Alaska Daily“
Зендаја, „Euphoria“

Најдобра актерка во ТВ-серија - мјузикл или комедија

Куинта Брунсон, „Abbott Elementary“

Калеј Куоко, The Flight Attendant“
Селена Гомез, “Only Murders in the Building“
Џена Ортега, „Wednesday“
Џин Смарт, „Hacks“

Најдобар актер во ТВ-серија - мјузикл или комедија


Доналд Гловер, „Atlanta“
Бил Хадер, „Barry“
Стив Мартин, „Only Murders in the Building“
Мартин Шорт, „Only Murders in the Building“
Џереми Ален Вајт, „The Bear“

Победниците од другите категории можете да ги погледнете ТУКА.

Извор: The Guardian
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура