X
 13.05.2020 Култура

Дворовите на литванскиот град Каунас се претворени во сцени за разни изведувачи

Помина повеќе од еден месец откако земјите низ светот воведоа карантин во борбата против Ковид-19. Со тоа се променија нашите секојдневни навики, но животот не запре. Исто како и низ целиот свет, и домовите на жителите на градот Каунас, Литванија, се претворени во канцеларии, концертни сали, па дури и спортски клубови.

Се разбира, гледањето перформанси преку стриминг во живо на вашиот телевизор или компјутер е подобро од ништо. Сепак, овој процес не ги вклучува возбудата, директната поврзаност со изведувачите и гледачите околу вас.

1

3

Затоа Каунас, кој е прогласен за европска престолнина за 2020 година, лансира нов проект наречен „Култура до дворовите“. Проектот е посветен за враќање на овие чувства и искуства, како и испорачување на културата до дворовите на луѓето.

5

6

Вклучени се професионалци од театарот, танцот, современиот циркус и музиката и одржуваат настапи во дворовите. Жителите може да очекуваат поезија, класична музика, џез и поп-музика итн. Луѓето се охрабруваат да се дотеруваат за оваа пригода.

Проектот ќе продолжи да трае додека трае карантинот во Литванија.Извор: Bored Panda
Фото: Martynas Plepys
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура